printlogo


ناترازی بنزین در پی انحصار در خودروسازی داخلی 
 کاهش ناترازی بنزین  در گرو واردات خودروهای برقی است

گروه انرژی - فاطمه صفری دهکردی - خودروهای تولید داخل هم با هزینه بسیار بالاتر از این خودروهای روز دنیا به فروش می رسند  که مصرف بالایی دارند و درنهایت این چرخه منجر به ناترازی بنزین می‌شود.
به گزارش اقتصادسرآمد، مرتضی صبوری فرد، کارشناس انرژی در گفت و گو با مهر درباره علت بروز ناترازی بنزین در کشور و راه کارهای حل این مشکل گفت: متأسفانه طرح‌هایی مثل بنزین برای همه افراد جامعه هم که قرار بود انجام شود تا به این وسیله بر ناترازی بنزین فائق آبیم ولی پیگیری نشد و به نتیجه نرسید، در صورتی که اگر این طرح به نتیجه می‌رسید شاهد کاهش مصرف بنزین در کشور می‌شدیم.
صبوری فرد با انتقاد از اینکه مجلس قانونی وضع نمی‌کند تا خودروسازان مجبور شوند کیفیت خودرو را ارتقا بدهد توضیح داد: علاوه بر این تا بحث افزایش کیفیت خودرو مطرح می‌شود داد خودروسازان بلند می‌شود که تولید این ماشین‌ها به صرفه نیست و در حال ضرر و زیان هستند، در حالی که خودروهای بی کیفیت آنها منجر به بروز ناترازی بنزین شده است.
این کارشناس انرژی بیان کرد: از سوی دیگر واردات خودرو به شکلی است و سازوکاری دارد که عموم مردم نمی‌توانند استفاده کنند. خودروی هیبریدی و برقی و کم مصرف با قیمت‌های بسیار پایینی در کشورهای دیگر وجود دارد ولی در کشور ما با قیمت بالا به فروش می‌رسد. خودروهای تولید داخل هم با هزینه بسیار بالاتر از این خودروهای روز دنیا به فروش می رسند که مصرف بالایی دارند و در نهایت این چرخه منجر به بروز ناترازی بنزین می‌شود.
صبوری فرد ادامه داد: یکی از راه کارهایی که دولت باید فکری اساسی برای آن بکند بحث تنوع سبد سوخت است. وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که فقط ۳ درصد سوخت سی ان جی در کشور ما استفاده می‌شود که رقم پایینی است.
وی افزود: این مسئله نشان می‌دهد که عزمی در مجموعه خودرو سازی ما برای اینکه مردم را ترغیب کنند از خودروی دو گانه استفاده کنند تا هزینه‌های آنها پایین بیاید وجود ندارد. از سوی دیگر ما کشور توانمندی در حوزه سی ان جی هستیم ولی عزمی برای استفاده از این سوخت در کشور ما وجود نداشته است.
این کارشناس انرژی گفت: شاهد هستیم که هر چند وقت یک بار اعلام می‌کنند که خودروی برقی تولید شده و یا وارد شده است ولی هیچ نشانه‌ای از آن در کشور نمی‌بینیم. عامه مردم و قشر متوسط و پایین جامعه می‌خواهند از خودرو برای کسب و کار و یا تردد و حمل و نقل خودشان استفاده کنند ولی همتی برای متنوع کردن سبد سوخت در این بخش انجام نشده و شاهد استفاده از خودروهای برقی هیبریدی و یا دوگانه سوز توسط مردم عادی نیستیم.
صبوری فرد در ادامه خاطرنشان کرد: مردم در بازار برای تهیه خودرو انتخاب‌های محدودی دارند و این بازار منحصراً در اختیار تولید کنندگان داخلی است که خودروهای با کیفیت پایین و با مصرف بالا و با همچنین با قیمت بالا خودرو تولید می‌کنند، مردم هم مجبور هستند با قیمت‌های بالا این خودروها را تهیه کنند.

کاهش ناترازی بنزین با وارد شدن خودروهای برقی و هیبریدی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه به بیان توضیحاتی درباره معضل ناترازی بنزین در کشور و راه کار رهایی از این مشکل پرداخت.
جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره‌ی ناترازی رخ داده در حوزه‌ی بنزین در کشور و راهکار رهایی از این مشکل گفت: ما برای رهایی از معضل ناترازی بنزین باید به سمت توسعه‌ی خودروهای برقی حرکت کنیم، سوخت CNG را در کشور توسعه دهیم و همچنین به سوخت LPG نیز باید توجه کرده و جایگاه‌های مورد نظر برای این دو سوخت را در کشور توسعه دهیم.
وی در ادامه گفت: از سوی دیگر باید خودروسازان و واردکنندگان خودرو را ملزم کنیم تا استانداردهایشان را افزایش دهند، تا بتوانیم خودروهای با مصرف سوخت کمتر را تولید و یا به کشور وارد کنیم.
قادری توضیح داد: ما اگر بتوانیم خودروهای با کیفیت‌تر در داخل کشور تولید کنیم، که مصرف بنزین آنها پایین‌تر باشد. در واقع می‌توانیم بخش زیادی از ناترازی بنزین را با این راهکار حل کنیم، زیرا خودروهای موجود در کشور ما به میزان خیلی بالایی از بنزین استفاده می‌کنند و مصرف سوخت آن‌ها بالا است. در صورتی که مصرف بنزین در خودروهای خارجی تا این حد بالا نیست.
این نماینده‌ی مجلس یازدهم بیان کرد: از سوی دیگر بحث خروج خودروهای فرسوده از گردونه‌ی حمل و نقل کشور باید جدی‌تر مورد توجه قرار بگیرد و در وضع عوارض بر خودروهای با مصرف بالا نیز باید دقت کنیم تا مصرف بنزین را در کشور کاهش دهیم.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه اگر این چند کار را در کنار یکدیگر انجام دهیم می‌توانیم مصرف بنزین را تا حدودی کاهش دهیم خاطرنشان کرد: اما اگر این مصرف بنزین که در سال جاری آن را تجربه کردیم پایین نیاید با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد. زیرا منابعی برای واردات بنزین در این شرایط نداریم.
قادری گفت: ما باید به سمت استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی نیز برویم و باید خودروهای با سوخت LPG و CNG را نیز در کشور بیش از این توسعه بدهیم و همچنین خودروسازان باید به سمت تولید خودروهای برقی بروند.
این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: با استفاده از خودروهای برقی علاوه بر کاهش مصرف بنزین می‌توان آلودگی شهرهای بزرگ را نیز برطرف کرد. این خودروها برای شارژ خود می‌توانند از ساعت ۱۲ تا ۶ صبح استفاده کنند زیرا در این زمان مصرف برق پایین است و مشکلی به وجود نمی‌آید.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: در نیمه شب ما برق اضافی داریم و با شارژ خودروهای برقی و هیبریدی تعادل و توازن در مصرف برق ایجاد می‌شود. در حال حاضر ما ناچاریم نیروگاه‌ها را ساعت ۱۲ شب خاموش کنیم ولی اگر ۱۲ شب تا ۶ صبح مصرف برق داشته باشیم برای تولیدکنندگان برق نیز مزیت ایجاد می‌شود، تا نیروگاه‌ها را خاموش نکنند و مصرف برق آن‌ها بالا برود و کارشان را توجیه پذیر کند.