آرشیو
انتخاب نشریه


گزارش«اقتصادسرآمد» از روزهای بی رمق گل و گیاه با شیوع کرونا

بازار پژمرده گل


گروه صنعت و تجارت- این روزها کسی گل نمی خرد، اصلا گل در اولویت نیست؛ کسی به گل فکر نمی کند، کرونا حتی اجازه نمی دهد کسی مبتلایانش را ملاقات کند، چه رسد به اینکه شاخه گلی برای ملاقاتی خریداری شود ...
به گزارش اقتصادسرآمد، ماه پایان سال روزهای پررونقی برای برخی کسب و کارها بویژه کاسبی دستفروش‌ها و گلفروش‌ها و ماهی فروش ها و ... است، اما اکنون این ویروس سبب کاهش رونق این کسب و کارها و ضربه زدن به اقتصاد آنها شده است.
در این میان گلفروش ها که کالایی بسیار حساس و در برخی انواع آن، با عمر بسیار کوتاه را عرضه می کنند، یکی از مهمترین مناسبت های سال را برای فروش حداکثری از سدت دادند، یعنی روز پدر و این در حالی است که این صنف در روز مادر و روز ولنتاین علیرغم بالا بودن قیمت‌ گل، با هجوم خریداران مشتاق روبرو بود، اما در حدفاصل حدود یک ماهه به دنبال شیوع این ویروس و قرنطینه خانگی مردم، بازار برخی صنوف از جمله گلفروشان که در این مناسبت ها پرفروش ترین صنف بوده اند، حسابی کساد شده است بویژه اینکه تمامی تمامی تجمعاتی که یکی از اقلام مورد نیاز آنها گل بود مانند جشن ها و عروسی ها نیز به تعویق افتاده یا به کل لغو شده اند.
با توجه به اینکه پیش بینی شده این بیماری حداقل تا آخر فروردین ماه را همراهی کند، گلفروشان که به روزهای فروردین به عنوان روزهای قبل از ماه رمضان که در حالت طبیعی پر از جشن های عروسی بود، نیز برای رونق فروش شان امیدی داشته باشند.بازار پژمرده این صنف نیز همچون بسیاری از اصناف نیازمند حمایت است تا نخشکد و از شاخه اقتصاد جدا نشده و بر زمین نریزد.  
تب ویروس کرونا به بازار گل وگیاه هم رسید و بنابر اعلام رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل وگیاه استان تهران مشتری برای خرید گل وگیاه شب عید وجود ندارد.
همه ساله روزهای پایانی اسفندماه بازارهای گل و گل فروشی‌ها پر از مردم مشتاق و علاقه مند به گل و گیاه می شد، حتی افرادی هم که علاقه چندانی به گل نداشتند نیز در این ایام به دلیل فراوانی گل، آغاز فصل بهار و ایام عید تشویق به خرید حتی چند شاخه می شدند. اما این روزها با شیوع ویروس کرونا گل و گیاه نیز مانند برخی دیگر از اقلام دچار رکود بازار شده است و درحالی که تولیدکنندگان کل سال منتظر بودند تا  با گل هایشان اسفندماه رنگینی را برای مردم رقم  بزنند و خودشان نیز دست پر سال ۱۳۹۹ را آغاز کنند اما حالا با بازاری مواجه شدند که خبری از مشتری نیست و آنها مانده اند وهزاران هزار گل قرمز، زرد، بفنش وسبز... که به زودی پژمرده خواهند شد.
در این راستا غلامحسین سلطان محمدی- رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه استان تهران وضعیت این روزهای تولید و فروش گل را تشریح کرد و با بیان اینکه امسال نیز مانند سنوات گذشته برای تامین گل و گیاه شب عید از ابتدای سال تدارکاتی دیده بودیم به ایسنا گفت: با شیوع ویروس کرونا مشکلاتی برای تولیدکنندگان گل و گیاه به وجود آمده؛ به طوری که تقاضا برای گل و گیاه خیلی کم شده است.
وی ادامه داد:برای مثال باغ داری که امسال ۲ تا  ۳  میلیارد تومان برای تولید گل وگیاه هزینه کرده بود  تا شب عید بفروشد و سودی به دست آورد، نه تنها سودی  به دست نمی آورد، بلکه تولیداتش نیز به دلیل نبود مشتری دور ریخته خواهد شد.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه  استان تهران تصریح کرد: در استان تهران ۳۰۰۰ تولیدکننده گل وگیاه داریم که بیشتر آنها گل شاخه بریده و گیاهان گل دار تولید می کنند و با این وضعیت بیشتر آنها متضرر خواهند شد زیرا گل های شاخه بریده مانند گل و گیاه آپارتمانی از ماندگاری کمتری برخوردار هستند و اکثر این گل ها به مناسبت شب عید تولید شده و امکان نگهداری و فروش این گل­ های فصلی بعد از عید وجود ندارد.
 به گفته وی گل های تولید شده چون لاله، سنبل، سینه ری، مریم، گلایل، رز، میخک وداودی به جای رنگین کردن سفره مردم در این روزها، برای تولیدکنندگانشان مایه ضرر خواهند بود.
سلطان محمدی اضافه کرد:به وزارت جهاد کشاورزی نامه ای ارسال کردیم و ازاین وزارتخانه، دولت و قوه مقننه تقاضا کردیم که برای حمایت از تولیدکنندگان گل و گیاه راه حلی پیدا کنند. پیشنهادمان نیز این است که دولت وام کم بهره در اختیار تولیدکنندگان قراردهد و در دراز مدت پس بگیرد تا تولیدکنندگان بدهی‌هایشان را بپردازند. زیرا اگر این افراد حمایت نشوند ضرر و زیانشان غیرقابل جبران خواهد بود.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه استان تهران با بیان اینکه امسال حداقل ۲ تا ۳ میلیارد لاله، سنبل و سینه ری، شب بو، مریم و انواع سبزی کاشته شده، گفت: عدم برگزاری مراسم هایی چون عروسی، عزاداری  و دیدار با اهل قبور در آخرین پنج شنبه سال به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز باعث شده تقاضا به شدت کاهش یابد و گل وگیاه تولید شده حتی با یک چهارم قیمت تولید هم مشتری ندارد.

آدرس مطلب http://eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/743/1/40759/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار