آرشیو
انتخاب نشریه


مختصات جغرافیایی ادامه بیماری را پیش‌بینی کنیم


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تشدید و افزایش اقدامات کنترلی و پیش‌گیرانه در مقابله با کرونا، افزایش تعداد تلفات را آسیبی جبران ناپذیر دانست و گفت: ازدیاد تلفات زمانی اتفاق می‌افتد که مجموعه امکانات و عملکرد ما از مجموعه شمار و شدت بیماری کمتر باشد لذا باید حوزه‌های جغرافیایی که احتمالا در موج‌های بعدی ابتلا به مرحله بحرانی می‌رسند شناسایی و تمهیدات لازم برای آنها دیده شود.
به گزارش اقتصادسرآمد به نقل از ایسنا، محمدرضا نجفی اظهار کرد: حال که در مواجهه با بحران کرونا به مرحله شیوع بالا و گسترش سراسری رسیده‌ایم، تردیدی در ضرورت تشدید و افزایش اقدامات کنترلی و پیش‌گیرانه باقی نمانده است. در این وضعیت کلیدی‌ترین مسائل اولویت بندی اقدامات بر مبنای اطلاعات است. هر چند هنوز اطلاعات بدست آمده برای مدیریت هر لحظه خاص از بحران کفایت نمی‌کند، اما در مجموع پیشرفت‌هایی حاصل شده که با توجه به افزایش مرحله‌ای اطلاعات ما در مورد شیوع بیماری، اگر بتوانیم به تجمیعی تصاعدی از امکانات و توان موجود برسیم، ممکن است بتوانیم عقب ماندگی خود را جبران کنیم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه با ارزیابی ریسک‌ها و امکانات می‌توان برای هر منطقه جغرافیایی، شاخص هشدار آن منطقه را بدست آورد، ادامه داد: با کمک این شاخص، رده بندیِ نقاطِ اعمالِ تمرکزِ بیشتر و ضرورت‌های اقدام، مشهود می‌شود. بخشی از ستاد مدیریت بحران باید نسبت به پیش‌بینی‌پذیریِ وضعیت بحران کرونا در هفته‌ها و ماه‌های آتی اقدام کند. حتی اگر قادر به پیش‌بینی حجم درگیری بیماران در این بازه‌های زمانی نباشیم و نتوانیم اتفاقات هفته‌های بعد را پیش‌بینی کنیم، باید بتوانیم مختصات جغرافیایی حرکت و ادامه بیماری را پیش‌بینی کنیم.نجفی با تاکید برضرورت ترسیم جغرافیای خطر، تصریح کرد: آسیبِ جبران ناپذیرِ محتملِ نهایی، افزایش تعداد تلفات خواهد بود. ازدیاد تلفات زمانی اتفاق می‌افتد که مجموعه امکانات و عملکرد ما از مجموعه شمار و شدت بیماری کمتر باشد. اما این تلفات طبق آنچه تاکنون می‌دانیم متوجه سالمندان و بیماران زمینه‌ای به عنوان دو گروه در صدر پرخطرها است. شاخص هشدار کمک می‌کند حوزه‌های جغرافیاییِ در موج‌های بعدی ابتلا، که احتمالا به مرحله بحرانی می‌رسند شناسایی، و از اکنون پیش‌بینی و تمهیدات لازم برای آنان دیده شود. وی در ادامه گفت: هرچند ممکن است میزان ابتلا و فوت بیماران، اکنون در بخش استانی چندان بحرانی به نظر نرسد اما اگر نسبت متغیرهای خطر به متغیرهای امکانات( شاخص هشدار) را لحاظ کنیم دریابیم که در موج دیگری از بحران، یک استان می‌تواند بسیار در معرض خطر قرار بگیرد. این نماینده مجلس ادامه داد: از سنجش میزان خطر در نسبت با میزان امکانات، شاخص هشدار استخراج می‌شود که نشان خواهد داد در چه استان‌هایی باید پیشگیری و کنترل شدیدتر انجام شود. این شاخص خطاهایِ محتمل‌ِ ناشی از ابتلا پایین ولی مقطعیِ استان‌ها را کاهش می‌دهد زیرا شاخص هشدار بالا، تمرکز بر کنترل و پیشگیری را الزامی می‌کند، خاصه آنکه به نظر می‌رسد نتایج این شاخص شگفتی‌هایی در خود داشته باشد.نجفی اضافه کرد: بر اساس این نتایج قادر خواهیم بود امکانات و توجه‌مان را به طور هدفمند و متناسب با خطر موجود در نقاط مختلف کشور متمرکز کنیم و شرایط پیش رو را در فروض مختلف پیشرفت بیماری پیش بینی کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. 

آدرس مطلب http://eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/743/1/40766/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار