آرشیو
انتخاب نشریه


نفس ترانزیت ریلی با کرونا تنگ تر شد


گروه حمل و نقل- چندی پیش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد، حجم ۳۰ میلیون تنی جابه‌جایی بار بین خاور دور، هندوستان، روسیه و اروپا، قابلیت افزایش تا ۱۰۰ میلیون تن را دارد و وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا سهم ایران را در جریان جابه‌جایی بار بین شرق به غرب به ویژه از طریق حمل‌ونقل ترکیبی ریلی- دریایی افزایش دهد. این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که به عنوان نمونه حجم ترانزیت ریلی در کشور طی سال‌های اخیرکمتر از  10 تا 11 میلیون تن بوده است و دستیابی به این هدف،‌نیازمند برنامه‌ریزی مناسب و سپس اجرای دقیق آن است.
به گزارش اقتصادسرآمد، در این شرایط کرونا نیز مزیت بر علت شد. مدیر عامل شرکت راه آهن در این خصوص می گوید: به دلیل بسته بودن مرزها ناشی از شیوع ویروس کرونا ترانزیت ریلی در چهار ماه امسال 50 درصد و صادرات 40 درصد کاهش یافت اما در واردات و تامین کالاهای اساسی با رشد قابل توجهی مواجه بودیم.
سعید رسولی درباره آخرین وضعیت ترانزیت، واردات و صادرات ریلی اظهار کرد: در ماه‌های گذشته به  دلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای ریلی بسته شده بودند و تنها مرز آستارا باز بود و در اواخر اسفند ماه نیز مرز رازی بازگشایی شد.  البته اخیرا مرزهای ریلی اینچه برون، سرخس و میرجاوه نیز بازگشایی شدند که طی 4 الی 5 ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته بودند و این مسئله تاثیر به سزائی در ترانزیت و صادرات ریلی گذاشت.
وی افزود: همه تلاش‌مان را کردیم که با وجود مشکلات به وجود آمده بتوانیم در زمینه واردات، تامین کالاهای اساسی ، حمل مستقیم از بنادر به ویژه از مرزهای آستارا و رازی رشد داشته باشیم.
براساس آخرین آمارهای موجود در 4 ماه امسال از نظر تناژ 50 درصد در ترانزیت ریلی و از نظر تن کیلومتر 40 درصد در صادرات ریلی نسبت به بازده زمانی مشابه در سال گذشته کاهش داشتیم. اما در واردات 73 درصد از نظر تناژ و 84 درصد از نظر تن کیلومتر در همین بازده زمانی نسبت به پارسال رشد داشته‌ایم.
رسولی با اشاره به بسته بودن مرزهای بین المللی ناشی از شیوع ویروس کرونا، کاهش صادرات مازوت و کاهش واردات کانتینری به عنوان دلایل موثر بر تجارت ریلی گفت: همه تلاش دولت این بود که در زمینه کالاهای اساسی به مشکلی برنخوریم و همین مسئله سبب شد تا در 4 ماه امسال در این زمینه 48 درصد رشد از نظر تناژ و و 50 درصد رشد از نظر تن کیلومتر داشته باشیم همچنین از نظر بارگیری و حمل مستقیم از بنادر 105 درصد از نظر تناژ و 94 درصد از نظر تن کیلومتر در 4 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشتیم.مدیر عامل شرکت راه آهن اظهار کرد: مجموع اقدامات انجام شده به علاوه انعقاد تفاهم نامه همکاری برای افزایش سهم ریلی بین راه آهن و گمرک و غیره سبب شد تا در مجموع حمل بار ریلی کشور در بازده بار داخلی و بین المللی 3 درصد رشد از نظر تناژ و 6 درصد رشد از نظر تن کیلومتر داشته باشیم.غفاری از جزئیات اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای نوسازی و ارتقاء ناوگان باری و ریلی خبر داد.امیرمحمود غفاری معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی درمورد توسعه و اتمام پروژه‌های ریلی کشور به خصوص در سال ۹۹ که سال جهش تولید نامگذاری شده است، اظهار کرد: با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری در سال‌های اخیر و تکالیف قانونی از جمله برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مبنی بر افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی در حوزه حمل بار، مسافر و ترانزیت، وزارتخانه راه و شهرسازی برنامه ویژه‌ای از جمله اتصال حداقل چهار استان به شبکه ریلی، توسعه و تکمیل شبکه ترانزیتی ریلی را در دستور کار خود قرار داده است.
او ادامه داد: برهمین اساس در سال جهش تولید برنامه احداث هزار و ۶۱۴ کیلومتر خطوط اصلی، فرعی و دوم، نوسازی، بهسازی و ارتقاء ناوگان باری و ریلی و لکوموتیو را با ظرفیت دو هار دستگاه، به‌ارزش اعتباری ۱۳ هزار و ۷۱ میلیارد تومان در سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: این برنامه‌ها و اولویت آن‌ها مشخص شده است، به همین خاطر از این مقدار اعتبار موردنیاز با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، مبلغ پنج هزار و ۵۴۹ میلیارد تومان تاکنون تخصیص یافته و باقی‌مانده اعتبارت موردنیاز، نیز در دست پیگیری است.

آدرس مطلب http://eghtesadsaramad.ir/newspaper/page/842/1/48242/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
پربازدیدترین اخبار