تجارت خارجی ۲۵.۵ میلیارد دلاری ایران در بهار ۱۴۰۱

تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد

رئیس کل گمرک از تجارت غیرنفتی ۲۵.۵ میلیارد دلاری کشور در سه‌ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: با پیشتازی سه‌ماهه صادرات نسبت به واردات در سال جدید تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد.
به گزارش اقتصاد سرآمد، علیرضا مقدسی در خصوص کارنامه تجارت خارجی غیرنفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در سه‌ماهه امسال نزدیک به ۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۵ میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد ۱۹.۵ درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم. 
وی افزود: سهم صادرات ایران از این میزان تجارت، ۲۷.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش ۲۱ درصدی همراه بوده است. رئیس کل گمرک در خصوص میزان واردات سه ماهه کشور تصریح کرد: واردات ایران در این مدت نیز با هشت میلیون و ۱۵۴ هزار تن به ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار رسید که ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است. 
وی افزود: با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال، تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد که این پیوستگی سه ماهه برای ایران بی‌سابقه بوده است. 
مقدسی در خصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت: در سه ماه نخست امسال کشورهای چین با چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند با ۴۲۴ میلیون دلار، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی ایران بودند. 
رئیس کل گمرک ایران در خصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار تاکید کرد: کشورهای امارات با سه میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار، چین با سه میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار، هند با ۵۱۲ میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶ میلیون دلار، پنج کشور نخست تامین کننده کالاهای موردنیاز ایران در فصل بهار بودند. 
وی در خصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار خاطرنشان کرد: در سه ماه نخست امسال سه میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل، با رشد ۳۲ درصدی همراه بوده است، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می‌آید.
 تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه