امیرعبداللهیان:اعتراف اوکراین بر شباهت پهپادهای روسی و ایرانی

به آنچه در مذاکرات با عربستان به توافق رسیدیم پایبند هستیم

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با اشاره به وارد شدن سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی به کشور گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند.
به گزارش اقتصاد سرآمد، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری گفت: خرسندم که روند سیاست خارجی دولت آقای رئیسی در مسیر درست و روبه رشدی قرار دارد و در این چارچوب در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما با نقاط جهان از ۳۷ درصد تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است و بخش عمده از این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.
وی افزود: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران، خوشبختانه توطئه ای که بر اساس اسناد دقیق در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هفته‌های اخیر با سو استفاده از احساسات پاک مردمی دنبال شد، شکست خورد.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: یکی از دیپلمات‌های عالی‌رتبه غربی در مذاکرات دیپلماتیک اذعان داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور با ۴۱ میلیون جمعیت تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر عراق و با بکارگیری ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی دولت حاکم در عراق را ساقط کند و عبدالمهدی برای مصالح بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد.
وی افزود: در خصوص ایران نیز با استفاده از شرایطی در داخل کشور چنین فرصتی را آمریکا و اندک کشورهای غربی مقابل خود می‌دیدند و امیدوار بودند به اهداف خود دست یابند.
گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی در دستور کار قرار دارد
وزیر امورخارجه گفت: مایلم در اینجا تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران علیرغم مواضع غیرسازنده ای که سه کشور اروپایی و آمریکایی‌ها در ۸ هفته گذشته داشتند در مسیر دیپلماتیک گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا و برخی واسطه‌ها را در دستور کار خودش قرار دارد.
وی افزود: در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود عبور خواهیم کرد اما به طرف آمریکایی گفتیم برای رسیدن به توافق خوب و پایدار در چارچوب رعایت خطوط قرمز، آمادگی داریم.
وزیر امورخارجه در ادامه گفت: پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها همچنان در حال تبادل است و در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم؛ اما در مسیر اظهارات رسانه‌ای کماکان برخی از مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خودشان را ادامه می‌دهند.
امیرعبداللهیان کشورمان تاکید کرد: امیدوارم با نگاه واقع‌بینانه بتوانیم متناسب با منافع ملت و با رعایت حداکثری منافع ملی کشور در صورتی که به گام پایانی توافق برسیم، از یک توافق خوب، قوی و پایدار برای تأمین منافع مردم بزرگ ایران بهره ببریم.
با مجموعه جنگ ترکیبی علیه ایران مواجهیم
وی افزود: پیشنهاد طرف آمریکایی در تبادل پیام‌ها این بود که برجام را مورد تأیید قرار دهیم، اما مسائل فیمابین آژانس و ایران در فرصت موسع و در آینده مسائل را حل و فصل کنیم. معنای این حرف این است که ما پیچ و مهره‌ها سانتریفیوژها و توان هسته‌ای جدیدی که بر مبنای قانون راهبردی و مجلس در کشور ایجاد شد را باز کنیم و به کنار بگذاریم و بعد از آنکه دستمان کاملاً خالی بود در خصوص مسائل بین ما و آژانس اقدام کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ما در تبادل پیام با طرف آمریکایی در این خصوص تاکید کردیم که آژانس از مسیر فنی منحرف شده و در مسیر سیاسی گام برداشته است؛ آنها گفتند که ما به آژانس توصیه می‌کنیم در مسیر فنی عمل کند.
وی افزود: اما اتفاقاتی که رخ داد و در حالی که معاونین وزرای خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به وین سفر کرده بودند و با مدیرکل آژانس به نقشه راه دست یافتیم و مقامات آژانس گفتند قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود و مقامات آژانس به ایران می‌آیند.
وی افزود: در چنین شرایطی به یکباره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ملت ایران با یک قطعنامه جدید مواجه شدیم.وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به مقامات آمریکا و سه کشور اروپایی گفتیم چگونه به شما اعتماد کنیم در حالی که قرار بود ضامن رفتار فنی آژانس باشید، از آژانس سوءاستفاده سیاسی می‌کنید.
امیرعبداللهیان در ادامه به موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: در فروردین ماه توافقی را در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا داشتیم. در آن توافق آمریکا پیشنهاد کرد درصورت دستیابی به برجام و یا نرسیدن به آن، توافق انجام شود. ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم ولی بعد آمریکا گفت بگذارید برجام انجام شود.
وی افزود: ما به آن‌ها گفتیم این افت و خیزهای شما در مذاکرات، دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را قوی‌تر می‌کند. در یک و نیم ماه گذشته آمریکا به صورت جدی دنبال تبادل زندانی‌ها هستند و ما در راستای مسائل انسانی این موضوع را دنبال می‌کنیم.
مذاکرات ایران و اوکراین درباره موضوع پهپادها
امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات ایران و اوکراین گفت: ما در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه ۱۱ ماه قبل از شروع جنگ اوکراین یکی از اقلام دفاعی و همکاری‌های دفاعی دو کشور فروش بسیار معدودی پهپاد ایرانی به روسیه بود.
وی افزود: تاکنون هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در اوکراین دریافت نکردیم. اخیراً تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالثی گفتگو کردند و ما بررسی‌های خود را در این زمینه ادامه می‌دهیم.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: وزیر خارجه اوکراین در گفتگوی تلفنی به من گفت یک پهپاد به صورت سالم به دست نیروهای اوکراینی افتاده که روسی است، ولی شبیه پهپاد شاهد ۱۳۶ ایرانی است. من گفتم که این گواه این است که ایران به مواضع خود پایبند است. جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و به تلاش‌ها برای بازگشت صلح و آرامش را ادامه می‌دهیم.
امیرعبداللهیان در خصوص اظهارات مقامات اروپایی در خصوص متن نهایی مذاکرات گفت: متنی که الان روی میز قرار دارد، آخرین متن ما در نتیجه گفتگوهای چند ماهه در وین و همچنین ایده‌های مختلفی که در ماه‌های گذشته مطرح شد، تکمیل شده است.
وی افزود: به صورت مشخص در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با طرف آمریکایی همکاری می‌کنند.وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: آقای بورل و مو را تلاش دارند به یک راه‌حلی در این زمینه دست یابیم. یکی از این موضوعات حل مسائل باقی‌مانده با آژانس است و موضوع دیگر به تضمین اقتصادی برمی‌گردد و سعی کردیم این موضوع را فرموله کنیم.وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان نیز گفت: در عرصه سیاسی نسبت به آنچه در دور پنجم گفتگوهای ایران و عربستان در عراق به توافق رسیدیم پایبند هستیم. آنچه ایران باید انجام می‌داد انجام شده و بخش‌هایی از توافق از سوی مقامات سعودی انجام نشده است. گفتگو و همکاری ایران و عربستان را به دلایل مختلف مفید، مؤثر و مناسب برای صلح و امنیت در منطقه می‌دانیم.
وی افزود: از اینکه یک رسانه شناخته شده به نام عربستان در وقایع هشت هفته گذشته ایران نقش ترویج ترور و تروریسم را ایفا کرد گلایه و انتقاد خود را به مقامات عربستان منتقل کردیم و ایران این اقدام رسانه‌ای غیر سازنده را در تعارض با توافقات دو کشور در بغداد می‌داند.امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص آخرین وضعیت اجرای توافق ۲۵ ساله با چین گفت: از سال گذشته که سفری به چین داشتم وارد فاز اجرایی برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین شدیم که همه ابعاد تجاری، گردشگری و صنعتی و دفاعی و سایر حوزه‌ها را در برمی‌گیردو در مسیر خوبی است و همکاری‌های دو کشور رشد قابل توجه و چشمگیری را نشان می‌دهد.
به آنچه در مذاکرات با عربستان به توافق رسیدیم پایبند هستیم
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه