رئیسی در جریان تقدیم لایحه بودجه سال 1402:

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان 

رئیس جمهور گفت: با این لایحه بودجه حقوق کارکنان و بازنشستگان به طور متوسط تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.
سید ابراهیم رئیسی در نشست علنی مجلس در جریان تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از همه کسانی که در نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کنند تقدیر و تشکر کرد و گفت: عنوان جلسه برای تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ است و بنا است لایحه بودجه تقدیم مجلس شود اما استحضار دارید بخش اول لایحه بودجه که مربوط به شرکت‌ها است ابتدای آبان ماه تقدیم مجلس شد. 
وی ادامه داد: قانونگذار برای بررسی مسائل مربوط به شرکت‌ها وقت بیشتری را در نظر گرفته و باید یک ماه قبل از لایحه بخش مربوط به شرکت‌ها تقدیم مجلس شود که در زمان مقرر بخش شرکت‌ها تقدیم مجلس شد. رئیسی عنوان کرد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱ تقدیم مجلس شد، یک بخش مربوط به جداول و بخش دیگر مربوط به تبصره و احکام است در خصوص جداول در مجلس و در جریان اصلاح آئین نامه داخلی بحثی مطرح بود که تدوین و تصویب بودجه به صورت دو مرحله‌ای انجام شود اما بین شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد بود و نهایتا نظر مجلس تصویب شد. 
رئیس جمهور با بیان اینکه بخش مربوط به احکام بودجه قبلا به مجلس ارسال شده و بخش مربوط به جداول هم امروز تقدیم می‌شود، گفت: تمام تلاشمان در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ این بود که با سیاست‌های اعلامی مقام معظم رهبری و سیاست‌های برنامه هفتم توسعه کاملا تطابق داشته باشد. البته سیاست‌های مذکور در اواخر شهریورماه به دولت ابلاغ شد. زمانی که دولت نزدیک به ۲ ماه درگیر تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ بود، چرا که دولت تدوین لایحه بودجه را از تیرماه شروع کرده و در میانه تدوین آن، سیاست‌های مقام مظعم رهبری ابلاغ شد. البته هر کجای کار که باشیم، باید بودجه از سیاست‌های مذکور الهام بگیرد که در لایحه سال آینده این امر محقق شده است. رئیس جمهور کشورمان با ارائه گزارشی از عملکرد دولت در سال جاری عنوان کرد: تمام تلاشمان این بود که در سال جاری با کسری بودجه مواجه نشویم، در همین راستا از مجلس به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه تشکر می‌کنم، هر چند ممکن است برخی در دولت گله‌مند باشند، اما مصرانه پیگیری کردیم تا دولت گرفتار کسری بودجه نباشد. تلاش مجلس و دولت برای نبود کسری بودجه نکته بسیار مهمی است که با توجه به منابع و درآمدهای دولت تاکنون داشته و پیش بینی می‌شود تا پایان سال داشته باشد، برخلاف صحبت‌هایی که برخی افراد در رسانه‌ها مطرح می‌کنند، به همراه ۲۰ درصدی که از صندوق توسعه اخذ می‌شود، با کسری مواجه نباشیم. 
وی با اشاره به وضعیت تورم کشور عنوان کرد: تلاش مجلس و دولت این بود که تورم کاهش یابد، ما نسبت به وضعیت تورم ناراحت هستیم. هم اکنون شاهد کاهش ۱۹ واحد درصد کاهش تورم هستیم، اما حتما باید رفتارهای مالی و تصمیمات و اقدامات منجر به کاهش بیشتر تورم شود. انضباط مالی در دولت موضوعی است که همواره مورد تاکید بوده و کاهش تورم و نرخ بیکاری از اهداف دولت است. نرخ بیکاری ۸.۹ درصد بوده و این نشان دهنده این است که دولت برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال تلاش می‌کند. ما برای افزایش اشتغال در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، از وعده‌ای که به مردم دادیم، عقب نیستیم، البته باید تلاش مضاعف صرف کنیم، اما ایجاد اشتغال در این مدت نزدیک به وعده سالانه یک میلیون شغل است. 
رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در افزایش یارانه نقدی و کاهش ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی و نزدیک شدن به عدالت، افزود: این موارد از نکاتی است که با اجرای اصلاحات اقتصادی صورت گرفته است که اگر اقدامات دیگر را نیز به دنبال آن اجرایی کنیم، کار تکمیل خواهد شد، وگرنه نفس کار و همکاری مجلس و دولت به تنهایی تکافو نیست و باید بسته‌ای اقتصادی برای کاهش تورم و مدیریت نقدینگی و رسیدن به نقطه هدف در نظر گرفته شود. 
رئیس جمهور با اشاره به تصویب قانون رابطه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال با همکاری نمایندگان مجلس عنوان کرد: مسئله پاداش بازنشستگان لشکری و کشوری نیز با ۳۸ همت پرداخت شد. اوراق مالی دولت نیز به طور متوسط با ۱۵ همت به صورت ماهانه در حال انجام است، این اوراق مالی فاکتورهایی است که ما خرج نکردیم، پیشتر خرج شده و ما برای جلب اعتماد به دولت آن‌ها را به موقع پرداخت می‌کنیم. 
رئیسی تصریح کرد: شما نمایندگان در میانه سال افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت را مصوب کردید و این مهم نیز انجام شد. آغاز ایجاد نظام تعرفه‌گذاری برای پرستاران نیز یکی دیگر از اقدامات انجام شده بود که سال‌ها عقب مانده بود و بالاخره انجام شد. 
وی یادآور شد: در کسب درآمدها نیز فرار مالیاتی یکی از رنج‌های جدی سالیان گذشته بود که ۶۶ درصد افزایش درآمدی در حوزه مالیات داشتیم که البته این مهم نیاز به کار بیشتر دارد. 
رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در این مدت تلاش شد استقراضی از بانک مرکزی صورت نگیرد، گفت: تأکید ما این بوده که از تنخواه‌های بانک مرکزی استفاده نکنیم و این نگاهی بوده که ما به حوزه اقتصاد داشتیم. 
وی یادآور شد: مستحضرید که وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد مسئله این بود که حقوق مرداد ماه قرار است به چه نحو پرداخت شود اما امروز علاوه بر پرداخت حقوق و دستمزد به موقع ماهانه و یارانه هم حوزه کسب درآمد و هم هزینه‌ها با انضباط مالی پیش رفته و تلاش دولت این است که کنترل هزینه‌ها را به صورت جدی دنبال کند. 
رئیسی، کنترل نظام بانکی را یکی دیگر از مسائل بسیار مهم برشمرد و افزود: اگر دولت منابع و مصارف خود را کنترل کند ولی بانک‌ها در خلق پول و افزایش نقدینگی کنترل نشوند مجدداً مشکل ایجاد خواهد شد لذا یکی از مسائلی که دنبال می‌شود کنترل و نظارت بر نظام بانکی است. 
وی با برشمردن رویکردهای لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: مهمترین سند سالیانه اقتصادی کشور لایحه بودجه بوده که سمت‌گیری آن از اهمیت بالایی برخوردار است که باید با کاهش تورم، رشد اقتصادی و مدیریت نقدینگی انجام گیرد. رئیس قوه مجریه پیش‌بینی ۵۴۰ هزار میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی در اقتصاد کشور و پیش‌بینی ۳۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی دولت و پیش‌بینی امکان ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در تمام استان‌ها را از جمله موارد پیش‌بینی شده در لایحه بودجه برشمرد و یادآور شد: سال گذشته نیز که صندوق پیشرفت و عدالت پیش‌بینی شد برای پیشبرد کارهای استانی با نظارت خزانه بود. امسال نیز این امکان در لایحه بودجه وجود دارد. 
وی ارائه مشوق‌های مالیاتی از جمله کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی را یکی دیگر از محورهای لایحه بودجه برشمرد که سال گذشته ۵ درصد پیش‌بینی شده بود و اضافه کرد: کاهش تعرفه گمرکی واردات نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد یکی دیگر از موارد دیده شده در لایحه بودجه است که این اقدام برای پیشبرد اهداف در حوزه اشتغال است. رئیس جمهور پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای افزایش صد درصدی حق اولاد و ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی موضوع قانون حمایت از خانواده یکی دیگر از محورهای لایحه بودجه خواند و عنوان کرد: ردیف‌هایی برای برای پرداخت یارانه نقدی، یارانه نان، یارانه دارو و تجهیزات پزشکی نیز دیده شده است. 
افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان 
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه