تشریح پیشرفت‌های نیروی دریایی سپاه از منظر دریادار تنگسیری؛ «روزنامه دریایی سرآمد» گزارش می‎دهد

از ساخت شناورهای تندرو تا ناوشکن‌های پیشران

گروه امنیت دریا- امید اسماعیلی- سردار دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت‌وگویی رادیویی با بیان این‌که «امروز در اوج قدرت هستیم»، گفت: زمانی حتی کلمه فضا را نمی‌تونستیم بنویسیم، اما الان به فضا موجود زنده و ماهواره می‌فرستیم و وقتی دشمنان پیشرفت ما را می‌بینند، بهانه می‌آورند و مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم ایجاد می‌کنند.وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان انقلاب اسلامی در 45 سال گذشته، گفت: تمام این سال‌هایی که پشت سرگذاشتیم، با سختی‌ها و مشکلات متعددی که دشمنان برای ما ایجاد کرده بودند، مواجه بودیم. انتظارمان این است که جوانان موضوع و نقش انقلاب اسلامی را درک کنند؛ این انقلاب ثمره خون پاک شهدا و تمام کسانی است که سال‌های سال در این انقلاب و برای این انقلاب زحمت کشیدند.
وی یادآور شد: زمانی که انقلاب کردیم، جمعیت ما ۳۳ میلیون بود و روزانه ۶ میلیون بشکه نفت می‌فروختیم و هیچ درگیری و جنگی هم نداشتیم؛ اما امروز انقلاب اسلامی با جمعیت ۸۰ میلیونی و فروش روزانه حداکثر دو میلیون بشکه نفت و با این مشکلاتی که وجود دارد، کارهایی که طی این سال‌ها در بحث عمران و آبادانی شهر‌ها و روستاها انجام داده، با سال‌های قبل از انقلاب، قابل مقایسه نیست.

تنگسیری تاکید کرد: به‌عنوان مثال از لحاظ بهداشتی و درمانی پزشک‌های ما در قبل از انقلاب بیشتر هندی و پاکستانی بودند و بیمارستان هم به اندازه کافی نبود، یا در رابطه با راه‌های ارتباطی، بزرگترین اتوبانی که آن زمان داشتیم، اتوبان تهران قم بود و حتی در رابطه با توسعه علم و دانش کارهایی که در ۴۵ سال اخیر صورت گرفته با قبل از آن به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. بعد از انقلاب توجه زیادی به حوزه‌های مختلف عمران و آبادنی در شهرها و روستاها شده است و این توسعه‌ها در حالی روی داده که در طی سال‌های پس از انقلاب با دشمنان و مشکلات متعددی از جنگ تحمیلی گرفته تا جنگ اقتصادی و فرهنگی، روبه‌رو بودیم.

نیروی دریایی یک نیروی تخصصی است
فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره پیشرفت‌های این نیرو، گفت: نیروی دریایی یک نیروی تخصصی است و قبل از انقلاب، آموزش‌ها را در کشورهایی مثل ایتالیا، آمریکا و انگلیس برگزار می‌کردند؛ چون آن زمان دانشگاه نظامی در بخش دریایی مثل «دانشگاه امام خمینی (ره)» و «امام خامنه‌ای» در نیروی دریایی نداشتیم؛ لذا مجبور بودیم برای فراگیری آموزش‌های لازم به خارج از کشور برویم؛ اما الان این آموزش‌ها در داخل کشورمان انجام می‌شود.
وی درباره تجهیزات دفاعی کشور عنوان کرد: قبل از انقلاب بالاترین برد موشکی که در دریایی داشتیم ۴۰ کیلومتر متعلق به موشک «هارپون» بود، ولی امروز فقط از روی شناورهای کوچک ما که شش متری هستند، موشک‌هایی با برد ۳۰ کیلومتر شلیک می‌شود؛ موشک‌هایی که صفر تا صد آن در درون کشور ساخته شده است. علاوه بر این ما امروز ناوشکن و شناورهایی مثل شناور شهید «سلیمانی» می‌سازیم؛ البته شناورهای متعدد و پیشرفته‌ای تاکنون ساخته‌ایم به نحوی که درخصوص شناورهای تندرو پیشرو هستیم؛ زیرا در دنیا بی‌سابقه است که در سرعت ۹۰ نات و ۱۱۰ نات بتوان موشک شلیک کرد و این یعنی تمام سلاح‌های مورد استفاده را در داخل کشورمان ساختیم.
نیروی دریایی سپاه بدون محدودیت برد، انواع موشک‌ را با کمک وزارت دفاع می‌سازد
تنگسیری تاکید کرد: در زمان طاغوت، مهمات‌سازی وزارت جنگ آن زمان بالاترین محصول تولیدی، خمپاره ۶۰ و ۸۱ بود که آن هم با کمک مستشاران آمریکایی ساخته می‌شد، ولی الان همان وزارت دفاع، کشتی و موشک و هر آنچه نیاز باشد را می‌سازد و این نشان می‌دهد که نیروهای مسلح کشورمان در تولید ملزومات مورد نیاز خود رو به پیشرفت است. به عنوان مثال نیروی دریایی سپاه از موشک‌های ۳۰ کیلومتری تا هر آن‌چه که فکر می‌کنید را با کمک وزارت دفاع می‌سازد. در زمان طاغوت چند چیز را به ما نمی‌دادند، یکی موشک بالستیک بود که حتی با برد ۳۰۰ کیلومتر هم نمی‌دادند؛ یعنی بردی که به اروپا و جایی که آن‌ها فکر می‌کردند که شاید خطرناک باشد، در اختیار ما قرار نمی‌دادند؛ اما امروز ما علی‌رغم همه تحریم‌ها و مشکلات موشک‌های متعددی ساخته‌ایم.

جزئیات ضبط و یغمای سه فروند نفتکش ایرانی زمان شاه در اقیانوس هند توسط شناورهای انگلیسی
وی اضافه کرد: این پیشرفت‌ها باعث شده تا دانشجوهایی که میان و این واقعیت‌های امر را می‌بینند، متحول می‌شوند و می‌گویند، فکر نمی‌کردیم که این همه پیشرفت صورت گرفته است. ما در رسانه باید مقداری بیشتر کار کنیم؛ چون رسانه‌های مقابل ما خیلی قوی هستند و این یعنی باید برای اطلاع‌رسانی بسیار کار کنیم، برای اینکه کارهای بزرگی صورت گرفته است. زمان طاغوت نفت که ملی شد، انگلیسی‌ها پالایشگاه نفت آبادان را تعطیل کردند؛ یعنی به نوعی ما را مورد تحریم قرار دادند؛ به همین جهت به ایتالیایی‌ها متوسل شدیم تا نفت را از مسجدسلیمان استخراج کنیم؛ البته نفتکش هم نداشتیم؛ به ایتالیایی‌ها گفتیم که نفت ما را ببرد؛ اما سه فروند نفتکش که نفت ما را می‌بردند در اقیانوس هند، شناورهای انگلیسی جلوی آن‌ها را گرفتند و توقیف‌شان کردند.فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: وقتی این موضوع را به شاه کشور اطلاع دادند، گفت من چیزی ندارم که بخواهم با این‌ها مقابله کنم؛ لذا بگویید نفت یکی از نفتکش‌ها را بردارند و دو تای دیگر را اجازه تردد بدهند؛ بعد گفتند به این راضی نمی‌شوند که گفت دو تا را بردارند و یکی را به ما بدهند؛ اما الان آمریکایی که مدعی ابرقدرتی است، وقتی نفتکش ما را می‌گیرد (توقیف می‌کند)، ما هم در ازای آن، نفتکش آن‌ها را می‌گیریم و محکم در مقابل استکبار جهانی برخورد می‌کنیم.

در دوران طاغوت کسی جرأت نمی‌کرد مقابل استکبار بایستند
تنگسیری گفت: در دوران طاغوت کسی جرأت نمی‌کرد مقابل چنین کشورهایی بایستند، البته الان هم غیر از ایران کسی جرأت نمی‌کند که در منطقه مقابل این‌ها قد علم کند و ما داریم این را می‌بینیم؛ فرزندان انقلاب این‌گونه با آن‌ها برخورد می‌کنند؛ این‌ها عزتی است که کشور ما پیدا کرد.

امروز ما در اوج قدرت هستیم
وی با بیان این‌که «امروز ما در اوج قدرت هستیم»، اظهار کرد: زمانی حتی کلمه فضا را نمی‌تونستیم بنویسیم، اما الان به فضا موجود زنده و ماهواره می‌فرستیم؛ لذا این‌ها بیانگر نقش و دستاوردهای انقلاب است؛ روز به روز داریم پیشرفت می‌کنیم به همین دلیل وقتی دشمنان می‌بینند پیشرفت می‌کنیم، بهانه می‌آورند و مشکلاتی مانند مشکلات اقتصادی و معیشتی برای مردم ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل چنانچه همه مسئولان تلاش کنند از این مشکل معیشتی هم عبور می‌کنیم و در جایگاه یک ابرقدرت اسلامی خواهیم بود.

با آمادگی کامل در تنگه هرمز و خلیج فارس با دشمن مقابله می کنیم 
فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان این‌که «در مقابل دشمن با آمادگی کامل در تنگه هرمز و خلیج فارس حتی در روز ۲۲ بهمن حضور داریم»، گفت: امروز که به مانند یک کوه در مقابل دشمنان ایستادیم، این برگرفته از خون شهدا و ایستادگی مردم قهرمان‌مان است؛ لذا ما هم در خلیج فارس و در جایی که حق ملت ایران است، حضور داریم و به عنوان سربازان این ملت از منافع این کشور دفاع می‌کنیم.
از ساخت شناورهای تندرو  تا ناوشکن‌های پیشران
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه