از پایگاه سِری آمریکا در جنوب فلسطین اشغالی چه می‌دانیم؟

وبگاه خبری آمریکایی از وجود یک پایگاه سری پنتاگون در فلسطین اشغالی واقع در 32 کیلومتری غزه خبر داد و نوشت که واشنگتن تلاش زیادی برای مخفی نگه داشتن این پایگاه انجام داده است.
وب سایت آمریکایی «اینترسپت» در گزارشی از وجود یک پایگاه نظامی مخفی آمریکایی به نام «سایت ۵۱۲» در  صحرای نقب واقع در جنوب فلسطین اشغالی پرده برداشت و نوشت که ایالات متحده بی سر و صدا در حال توسعه این پایگاه است.
«کلاین کلیپنشتاین» و »دانیل بوگوسلاو» دو نویسنده این گزارش نوشته‌اند که به اسناد دولت آمریکا درباره این پایگاه دست یافته‌اند؛ آن‌ها توضیح دادند که این اسناد اطلاعات جدید و نادری ارائه می‌دهد. به نوشته اینترسپت، این پایگاه در کوهی به نام «هارگیرین» در ۳۲ کیلومتری غزه واقع شده است.
این گزارش می‌افزاید، اگرچه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و کاخ سفید اصرار دارند که هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروهای آمریکایی به اسرائیل در بحبوحه جنگ این رژیم با جنبش مقاومت اسلامی وجود ندارد؛ اما آمریکا به شکل «مخفیانه» و «تحریک‌آمیز» در اسرائیل حضور دارد و قراردادهای دولتی و اسناد بودجه نشان می‌دهد که این حضور به وضوح در حال رشد است.
در ادامه این گزارش آمده است که دو ماه قبل از حمله حماس به فلسطین اشغالی، پنتاگون قراردادی چند میلیون دلاری برای ایجاد تأسیسات برای نیروهای آمریکایی در این پایگاه موسوم به «سایت ۵۱۲» منعقد کرد؛ این تاسیسات شامل یک مرکز راداری برای حفاظت از حریم هوایی رژیم صهیونیستی در برابر حملات موشکی می‌شود.
اینترسپت افزود: «رادارهای سایت ۵۱۲ هیچ یک از راکت‌های شلیک شده توسط حماس به اسرائیل را در روز هفت اکتبر رصد نکردند، زیرا آنها روی ایران در فاصله بیش از ۱۱۲۷ کیلومتری متمرکز بودند».
در این گزارش آمده است که پنتاگون تمام تلاش خود را برای مخفی کردن ماهیت واقعی سایت ۳۵.۸ میلیون دلاری خود انجام داده و در برخی از سوابق آن را صرفاً به عنوان بخشی از یک «پروژه مخفی در سراسر جهان» و گاهی آن را به عنوان «تأسیسات پشتیبانی امدادی» توصیف کرده است.
وزارت دفاع آمریکا پیش از این نیز چند بار از این پایگاه با عنوان «سایت امنیتی تعاونی» یاد کرده است؛ نامی که برای پایگاه‌های کوچک کم هزینه اطلاق می‌شود، اما همین پایگاهها نیز تا حدود هزار سرباز را می‌تواند در خود جای دهد.
« پل پیلار»، تحلیلگر ارشد سابق در مرکز ضد تروریسم سیا، به اینترسپت گفت که اطلاعات خاصی از این پایگاه ندارد، اما ممکن است از آن برای پشتیبانی از عملیات در سایر نقاط خاورمیانه استفاده شود.

مقابله با ایران
با همه این اوصاف، به نوشته اینترسپت پایگاه سری «سایت ۵۱۲» برای مقابله با رزمندگان فلسطینی ایجاد نشده است، بلکه برای مقابله با موشک‌های ایرانی است.
به نوشته این وبگاه آمریکایی، واشنگتن در واکنش به حمله حماس به اسرائیل، تمرکز خود را بر ایران تشدید کرده و پنتاگون به طور قابل توجهی حضور خود را در خاورمیانه گسترش داده است، به طوریکه ایالات متحده تعداد هواپیماهای جنگی را در منطقه دو برابر کرده و دو ناو هواپیمابر را در سواحل فلسطین مستقر کرده است.
اینترسپت به نقل از «دیوید فاین»، استاد مردم شناسی در دانشگاه آمریکایی، نوشت: «به نظر می‌رسد این مخفی‌کاری میراث دوره‌ای باشد که در آن دولت‌های آمریکا تلاش می‌کردند بهانه‌ای برای عدم جانبداری از اسرائیل در منازعات تل‌آویو با فلسطین ارائه کنند».

وی گفت: «اعلام پایگاه‌های نظامی آمریکا در اسرائیل در سال‌های اخیر احتمالاً نشان‌دهنده کنار گذاشتن این تظاهر و تمایل به اعلام عمومی حمایت از تل آویو است».
از پایگاه سِری آمریکا در جنوب فلسطین اشغالی چه می‌دانیم؟
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه