اهدای یک میلیون منبع دیجیتال به کتابخانه رضوی طی یک سال


مشهد- فاطمه صبوری خبرنگار اقتصادسرآمد- رئیس بخش سازماندهی و توسعه منابع دیجیتال رضوی از جذب قریب به یک میلیون منبع دیجیتال از آبان ماه سال گذشته تا هفته کتاب سال جاری خبر داد. مهدی کریمی این اقدام را گامی در مسیر توسعه منابع دیجیتال و دسترس پذیری منابع از طریق کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی عنوان کرد. 
وی جذب این منابع را از طریق مراکز اطلاع رسانی و خیرین فرهنگی عنوان کرد که از طریق شخصیت های حقیقی و حقوقی به این مجموعه اهدا شده است. 
کریمی این منابع را که ارزش تقریبی 14 میلیارد ریال برای آن برآورد شده است را مشتمل بر نسخه دیجیتال کتابهای خطی، نشریات ادواری و منابع الکترونیکی برشمرد که بخشی از آن ازسوی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، کتابخانه ملی و مؤسسه ایران به این مرکز اهدا شده است.
وی تصریح کرد: منابع دیجیتال دریافت شده به مرور پس از سازماندهی در کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی با توجه به سیاست های آستان قدس رضوی و نیات اهداکنندگان در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. این خبر حاکی است، مدیر فضای مجازی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز گفته است: به طور میانگین ماهانه بیش از 250 پژوهشگر از خدمات حضوری و غیرحضوری کتابخانه جامع الکترونیکی این آستان مقدس که دارای حدود یک میلیون منبع اطلاعاتی دیجیتال است، استفاده می‌کنند. 
مهندس علی ضرابی اظهار کرد: کتابخانه جامع الکترونیکی آستان قدس رضوی با هدف دسترسی مراجعان کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا(ع) به خدمات دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سال 1390 افتتاح شد. وی به فعالیت رسمی کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی از سال 1394 نیز اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر کتابخانه جامع الکترونیکی و کتابخانه دیجیتال، زیر نظر مدیریت فضای مجازی این سازمان، خدمات متنوعی به پژوهشگران و دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌دهد. 
مهندس ضرابی در خصوص جزئیات خدمات کتابخانه جامع الکترونیکی آستان قدس رضوی گفت: نزدیک به یک میلیون منبع اطلاعاتی دیجیتال همچون کتاب‌های الکترونیک در موضوعات مختلف به ویژه علوم اسلامی و همچنین کتاب‌های نفیس اسکن شده این سازمان در قالب لوح فشرده(CD) در این کتابخانه در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
اهدای یک میلیون منبع دیجیتال به کتابخانه رضوی طی یک سال
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه