نگاهی به قیمت ها در بازار کرمان

کرمان رکورددار کمترین رشد تورم


به گزارش اقتصاد سرآمد - این روزها بیشتر از هر زمان دیگر گرانی در جامعه احساس می شود و مردم از مسئولان می خواهند نظارت بر بازار و برخورد جدی با محتکران و به ویژه گران فروشان را بیش از پیش دنبال کنند.
در حال حاضر در شهر کرمان تقاضای کاذب برای کالاهای مختلف به صفر رسیده است و تقاضا برای کالاها روند طبیعی خود را باز یافته است اما با وجود کاهش التهابات اقتصادی در جامعه قیمتها با شیب کمتر از ماههای قبل همچنان سیر صعودی خود را طی می کنند. 
در این میان نرخ کرایه خانه، خرید مسکن، خودرو، اقلام خوراکی و لوازم خانگی و مصالح ساختمانی و پوشاک بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده اند. 
گران فروشان شناسایی و به مردم معرفی شوند 
میانگین نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان ماه تا کنون ۳۲.۸ درصد بوده است که این رقم در کرمان ۲۶.۱ درصد می باشد طبق آماری که مرکز آمار منتشر کرده است کرمان کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در کشور داشته است با این وجود سنگینی رشد قیمتها بر شانه های مردم احساس می شود. 
کرمان کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در کشور داشته است با این وجود سنگینی رشد قیمتها بر شانه های مردم احساس می شود 
در حالی مردم هر روز شاهد افزایش قیمتها هستند و همچنین تنوع قیمتها نیز در بازار به سادگی در یک راسته بازار قابل مشاهده است که مردم از دستگاههای نظارتی و قضایی استان کرمان می خواهند برخورد با گران فروشی در واحدهای خرده فروشی و عمده فروشی را با جدیدت دنبال کنند. 
همچنان احتکار برخی از اقلام مورد نیاز مردم و عدم ارائه کالاهای توسط برخی از اصناف به یکی دیگر از مشکلات تبدیل شده است. 
با این وجود کارشناس اداره صنعت معدن و تجارت استان کرمان که در قالب یک اکیپ در یکی از خیابانهای کرمان در حال بازرسی از صنوف است از مردم می خواهد هر گونه گران فروشی را با شماره ۱۲۴ در میان بگذارد. 
گرانی سبد خانوار را کوچک کرده است 
با وجود نظارتهایی که در بازار وجود دارد اما مردم به خصوص قشر آسیب پذیر با مشکلات زیادی در زمینه تامین اقلام مورد نیاز و ارزاق عمومی مواجه هستند، هر چند بسیاری از اقلام در بازار وجود دارد اما گرانی دست مردم را برای تهیه وسایل مورد نیاز بسته است. 
از سوی دیگر یک استاد اقتصاد در کرمان در گفتگو با مهر می گوید: خوشبختانه با سیاستهای ارزی و پولی که در سه ماه اخیر در کشور اجرا شده است روند افزایش نرخ ارز متوقف و یک ثبات اقتصادی حاکم شده است و به نظر می رسد با گذشت زمان سیاستهای کنترلی بانک مرکزی در حال نتیجه دادن است. 
محمد اسلامی بیان کرد: متاسفانه در ابتدای سال جاری سیاست تک نرخی کردن قیمت ارز برای برخی از کالاها و عدم نظارت بر بازار آزاد ارز موجب شد نرخ ارز در بازار آزاد رشد غیر قابل مهاری داشته باشد و سیاستهای کنترلی نیز به موقع اعمال نشد در کنار این اقدام اشتباه، عملیات روانی دشمن در شبکه های اجتماعی و ماهواره ای هم موجب بروز انتظارات تورمی در جامعه شد و نتیجه آن افزایش تقاضای کالاهای اساسی در جامعه بود. 
  کرمان رکورددار کمترین رشد تورم
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه