آموزش و پرورش با حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان درگیر حاشیه ای تازه شد

وقتی نظام آموزش، متن را رها می کند

هنوز یک هفته از شروع سال تحصیلی جنجالی ۱۴۰۰-۹۹ نگذشته است که یک حاشیه دیگر دوباره برای آموزش و پرورش بوجود آمده؛ حذف تصویر دختران از کتاب سوم ریاضی سوم دبستان چاپ سال ۹۹.
به گزارش اقتصادسرآمد، وزیر آموزش و پرورش در ۱۰ روز گذشته گرفتار جمع و جور کردن جنجال بازگشایی ناگهانی مدارس بوده است اما حالا باید به فکر یک حاشیه دیگر باشد؛ حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان!
تصاویر مقایسه‌ای از کتاب ریاضی سوم دبستان چاپ ۹۸ و ۹۹  دست به دست می شود که نشان می دهد تصویر دختران از روی جلد کتاب حذف شده است. 
نسیم بهاری تصویرگر جلد این کتاب در صفحه اینستاگرام خود مدعی شده است: «این طرح را چند سال پیش برای کتاب ریاضی سوم دبستان کشیده بودم. طرح اصلی هم کلی ممیزی (سانسور) خورد و اجازه ندادند یکی از دخترها بالای درخت باشد! در طرح اولیه جلد کتاب ریاضی سوم دبستان نیز مقام‌های وزارت آموزش و پرورش حتی جایی گفته بودند که انگار یکی از دخترهای روی جلد در حال رفتن به سمت یکی از پسرهاست که او را بغل کند، پس "طرح را اصلاح کنید".»
گفتنی است در سال های گذشته نیز تغییرات در کتاب های درسی جنجالی شده بودند، از جمله حذف سرگذشت پادشاهان از کتاب های تاریخ و یا چند شعر از شعرای معاصر از کتاب‌های ادبیات. و البته هیچ کدام به بازگشت به قبل منجر نشدند.
در این خصوص، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در واکنش به حذف عکس دختران از کتاب سوم دبستان طی توییتی نوشت: تغییرات در کتاب های درسی همه ساله براساس ارزیابی‌ و از سوی مولفین انجام می‌شود.
به رییس سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی ماموریت دادم تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌درسی را باحساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش نماید.به‌دغدغه‌ های‌مردم اهمیت میدهم‌ دختران میهن شایسته احترام‌اند.
 وقتی نظام آموزش، متن را رها می کند
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه