تاریخ انتشار:1401/7/11
عبور دومین قطار ترانزیت روسیه از طریق کریدور شمال-جنوب ایران

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد:

عبور دومین قطار ترانزیت روسیه از طریق کریدور شمال-جنوب ایران

اقتصاد سرآمد- دومین قطار ترانزیتی از مبدا روسیه وارد مرز ریلی سرخس شد و از آنجا به سمت بندر عباس در حال حرکت است.


به گزارش اقتصاد سرآمد، دکتر سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن از عبور دومین قطار ترانزیتی روسیه از طریق کریدور شمال-جنوب ایران خبر داد.
مدیرعامل راه‌آهن عنوان کرد: پس از هماهنگی های صورت گرفته بین راه‌آهن دو کشور، قطار ترانزیتی تشکیل شده از ۳۷ واگن فله‌بر محموله کود شیمیایی از مبدا کشور روسیه جهت اعزام به بندر عباس از مرز ریلی سرخس وارد کشور شد.
دکتر صالحی ادامه داد: این قطار ترانزیتی پس از خروج از روسیه با عبور از قزاقستان و ترکمنستان و طی مسافت بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر از مرز ریلی سرخس وارد کشور شده و روز جمعه ۸ مهر ماه حرکت در مسیر شاخه شرقی کریدور شمال-جنوب ایران را آغاز کرده و پس از طی مسیر حدود ۱۶۰۰ کیلومتری در کشورمان به بندر شهید رجایی بندرعباس می‌رسد و محموله آن از بندرعباس بوسیله کشتی به کشور هند منتقل خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برنامه ریزی راه اندازی این قطار از دی ماه سال گذشته و با پیگیریها و هماهنگی‌های لازم طی سفرهای مقامات راه‌آهن دو کشور به ایران و روسیه و برگزاری جلسات مختلف حضوری و مجازی فیمابین مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیر عامل و قائم مقام راه‌آهن روسیه آغاز شده است. پس از عبور نخستین قطار در تیرماه و بررسی جزئیات مسیر و پیگیری رفع موانع و با توجه به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و همچنین مزایای متعدد این مسیر از جمله کاهش قابل توجه مجموع زمان سیر، حرکت قطارهای بعدی نیز آغاز شده است.
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در پایان بیان کرد‌: عبور این قطار، سرآغازی برای ادامه این فرایند ارزشمند و مستمر خواهد بود و امیدواریم با تثبیت کریدورهای عبوری از کشور، شاهد توسعه قابل توجهی در این راستا باشیم.
شایان ذکر است مقصد در نظر گرفته شده برای این محموله‌ها، کشورهای هندوستان و آفریقای جنوبی است.

برچسب ها : راه آهن جمهوری اسلامی ایران قطار ترانزیت روسیه مرز ریلی سرخس

اخبار روز
ضمیمه