تاریخ انتشار:1401/3/29
طنین سوت اولین قطار کانتینری اعزامی قزاقستان به مقصد ترکیه و اروپا در ایستگاه راه‌آهن تهران

طنین سوت اولین قطار کانتینری اعزامی قزاقستان به مقصد ترکیه و اروپا در ایستگاه راه‌آهن تهران

اقتصاد سرامد - قطار کانتینری آزمایشی اعزامی قزاقستان به مقصد ترکیه و اروپا با ورود به کریدور شبکه سراسری ریلی ایران، طی مراسم رسمی امروز ۲۹ خرداد از ایستگاه راه‌آهن تهران عازم ترکیه شد.

به گزارش اقتصاد سرامد، اعزام این قطار بر اساس مذاکرات و هماهنگی‌های قبلی انجام شده بین دکتر سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با مدیرعامل راه‌آهن کشور قزاقستان و با هدف فعال کردن کریدور ترانزیتی KTI (قزاقستان - ترکمنستان - ایران) و در ادامه حمل به مقصد ترکیه و اروپا در چارچوب نشست روسای جمهور دو کشور ایران و قزاقستان صورت پذیرفته است.
این قطار کانتینری روز سه‌شنبه مورخ ۲۴ خرداد از مبدا اکتائو قزاقستان بارگیری و به مقصد در نظر گرفته شده، مطابق برنامه تنظیمی اعزام شده است. 
در راستای تفاهمات به عمل آمده قبلی، موافقتنامه ای بین روسای جمهوری دو کشور روز یکشنبه ۲۹ خرداد، با حضور آقای قاسم ژورمارت تو کایف، رئیس جمهور قزاقستان در تهران، به امضا رسید.
گفتنی است؛ طول این مسیر ریلی ۶ هزار و ۳۳۶ کیلومتر است که از این میزان، حدود ۳ هزار و ۱۸۵ کیلومتر در قلمرو قزاقستان، ۷۰۰ کیلومتر در قلمرو ترکمنستان، یک هزار و ۵۱۷ کیلومتر در قلمرو ایران و ۹۳۴ کیلومتر آن در قلمرو ترکیه قرار دارد.
لازم به ذکر است، در مراسم امضا تفاهم نامه بین روسای جمهور ایران و قزاقستان، وزیر راه و شهرسازی، مدیر عامل و معاونین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، معاون نخست وزیر و رئیس راه آهن قزاقستان کشور قزاقستان نیز حضور داشتند.

برچسب ها : اقتصاد سرامد راه و مسکن راه اهن

اخبار روز
ضمیمه