تاریخ انتشار:1401/3/31
امضای موافقت‌نامه همکاری راه‌آهن‌های ایران و قزاقستان/ ترانزیت تمام ریلی اولین قطار کانتینری قزاقستان از کریدور ایران به ترکیه

امضای موافقت‌نامه همکاری راه‌آهن‌های ایران و قزاقستان/ ترانزیت تمام ریلی اولین قطار کانتینری قزاقستان از کریدور ایران به ترکیه

اقتصاد سرامد - در حضور رؤسای جمهور و وزرای ایران و قزاقستان، موافقتنامه همکاری بین راه‌آهن‌های دو کشور از سوی مدیران عامل راه‌آهن‌های ایران و قزاقستان، یکشنبه ۲۹ خرداد به امضا رسید و طی مراسمی، نخستین قطار کانتینری اعزامی قزاقستان از ایستگاه تهران به مقصد ترکیه، سیر خود را ادامه داد.

به گزارش اقتصادسرآمد، امضای این تفاهم‌نامه، بر اساس مذاکرات و هماهنگی‌های قبلی انجام شده بین دکتر سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با نورلان سورانبایف، مدیرعامل راه‌آهن کشور قزاقستان با هدف فعال کردن کریدور ترانزیتی KTI (قزاقزستان - ترکمنستان - ایران) به مقصد ترکیه و اروپا در چارچوب نشست رؤسای جمهور دو کشور ایران و قزاقزستان انجام شده است.

دکتر رئیسی: همه کشورهای جهان می توانند روی مسیر ریلی ایران حساب کنند

دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در این نشست، ضمن خوش آمدگویی به رئیس جمهوری قزاقستان و هیات همراه، اظهار کرد: امیدوارم این سفر برای دو کشور نقطه عطفی باشد و گام بلندی در جهت ارتقای روابط بین دو کشور رقم بزند.

وی تصریح کرد: از راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین راه آهن کشور دوست‌مان قزاقستان تشکر می نمایم برای اینکه این کار مشترک و ماندگار را دنبال کردند و در سفر آقای توکایف به تهران، قطار را از تهران به سمت ترکیه حرکت دادند و انشالله این امر بتواند به گسترش روابط تجاری و اقتصادی هر چه بهتر دو کشور بیانجامد.

دکتر رییسی عنوان کرد: یکی از اولویت های سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران، نقش آفرینی موثر در افزایش همگرایی منطقه ای از طریق گسترش تجارت از سرزمین ایران به عنوان یک مسیر امن، کم هزینه و سریع است.

دکتر رئیسی اظهار کرد: ایران جایگاه منحصر به فردی در جغرافیای راهبردی منطقه دارد و می تواند مسیر اتصال بین منطقه ای از شرق و جنوب آسیا به اروپا باشد.

وی تاکید کرد: خرسندم اعلام نمایم با عنایت به برنامه های دولت مردمی جمهوری اسلامی ایران در جهت گسترش و توسعه روابط با همسایگان و کشورهای منطقه، نخستین قطار ترانزیتی کشور دوست؛ قزاقستان، از کریدور شرقی – غربی از مسیر جمهوری اسلامی ایران در حال تردد می‌باشد.

رئیس دولت سیزدهم عنوان کرد: شرکت های حمل و نقل بین المللی بین قاره ای مدت ها است که مجذوب کریدور شرقی – غربی و شمالی – جنوبی از مسیر جمهوری اسلامی ایران شده اند.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: با برداشته شدن محدودیت های کرونا و فعال شدن شرکت های حمل و نقل بین المللی، این مسیر اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. به خصوص برای کشورهای آسیایی و اروپایی که هم از نظر هزینه و هم از نظر مدت زمان به صرفه بوده و با توجه به امنیت منحصر به فرد در جمهوری اسلامی ایران، مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به تصریح سیاست های بالادستی، اهتمام جدی به حوزه حمل و نقل ریلی دارد. تامین نیازها و رفع موانع ترانزیت ریلی در سریع ترین زمان ممکن، از اولویت های دولت جمهوری اسلامی ایران است و همه کشورهای جهان می توانند روی مسیر ایران حساب کنند.

رئیس جمهور ایران افزود: امید است با فعال تر شدن این کریدور، مراودات تجاری کشورهای آسیای میانه از مسیر جمهوری اسلامی ایران روز به روز گسترش یافته و پنجره و مسیر سودآورتری را در عرصه تجارت و بازرگانی بین المللی شاهد باشیم.

رئیس جمهور قزاقستان: پروژه‌ای راه اندازی کردیم که اهمیت بسیار زیادی دارد

قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان نیز در این نشست اظهار کرد: ما پروژه‌ای را راه اندازی کردیم که اهمیت بسیار زیادی در خصوص همکاری فی ما بین دارد.

وی عنوان کرد: قبل از هر چیز از دست اندرکاران و راه آهن های دو کشور که تلاش می نمایند این پروژه عینا به تحقق برسد، تشکر می کنم.

رئیس جمهور قزاقستان بیان کرد: آقای دکتر رئیسی مفصل بیان نمودند و در رابطه با ماهیت اهمیت این پروژه هم در عرصه بین المللی و هم در عرصه داخلی توضیح دادند. من فقط می توانم این مساله را اضافه کنم که امیدوارم این پروژه به صورت کامل و به صورت بند به بند به اجرا برسد.

مسیر ایمن و مطمئن ریلی ایران برای حمل بار از چین و قزاقستان به ترکیه، پاکستان و هند

دکتر سید میعاد صالحی، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این نشست، با اظهار خوش آمدگویی به رئیس محترم جمهور؛ دکتر رئیسی و همچنین رئیس جمهور محترم قزاقستان؛ آقای توکایف، تاکید کرد: با تلاش های صورت گرفته در راستای دیپلماسی حمل و نقل ریلی در دولت سیزدهم و با حمایت های دکتر رئیسی، رئیس جمهور محترم و جناب آقای مهندس رستم قاسمی، وزیر محترم راه و شهرسازی، تفاهم همکاری مهمی فی ما بین دو کشور در حوزه حمل و نقل ریلی به امضا می رسد.

وی بیان کرد: این تفاهم همکاری شامل نرخ های ترجیحی و تسریع و ارتقای حمل و نقل ریلی بین المللی است و از وزارت تجارت و همچنین راه آهن قزاقستان به خاطر تسریع در عملیاتی کردن تفاهم سه هفته قبل تشکر می نمایم.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: مسیر ریلی ایران برای حمل بار از چین و قزاقستان به ترکیه، پاکستان و هند می تواند یک مسیر مطمئن، ایمن، پایدار، سریع و کم هزینه باشد. با توجه به تفاهم انجام شده، هدفگذاری اولیه برای جابجایی ۵ میلیون تن کالا در سال از کریدور قزاقستان - ایران - ترکیه انجام شده است و امکان توسعه آن نیز وجود دارد.

دکتر صالحی تاکید کرد: ما قصد توسعه این همکاری به چین و دیگر کشورها را داریم تا در این میان مسیر ریلی قزاقستان – ترکمنستان – ایران یک کریدور ریلی پایدار برای جا به جایی کالا از شرق به غرب را فراهم کند.

نورلان سورانبایف، مدیر عامل راه آهن قزاقستان نیز ضمن تشکر از همکاری و پیگیریهای مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت همکاری دو کشور ایران و قزاقستان در حوزه حمل و نقل ریلی تاکید کرد و خواستار گسترش این همکاری شد.

گفتنی است؛ همزمان با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین راه‌آهن‌های دو کشور ایران و قزاقستان، با اجازه رئیس جمهور محترم و در حضور وزیر راه شهرسازی، مدیر عامل راه آهن ایران به طور ویدئو کنفرانس، دستور ادامه سیر اولین قطار کانتینری قزاقستان به مقصد ترکیه از ایستگاه راه‌آهن تهران را صادر کرد.

لازم به ذکر است؛ این قطار کانتینری روز سه‌شنبه مورخ ۲۴ خرداد از مبدا اکتائو قزاقزستان بارگیری و به مقصد در نظر گرفته شده، مطابق برنامه تنظیمی اعزام شده است.

برچسب ها : اقتصاد سرامد راه اهن راه شهرسازی

اخبار روز
ضمیمه