کارکرد چهارگانه بازار مبادله ارز و طلا برای نرخ گذاری دلار چیست؟

با بررسی چند وجهی اظهارات فرزین می توان این نتیجه را گرفت که بازار مبادله ارز و طلا مهمترین برنامه بانک مرکزی برای مدیریت نرخ ارز است.به گزارش اقتصادسرآمد، محمدرضا فرزین در تاریخ ۸ دی ۱۴۰۱ و بعد از افزایش تلاطم در بازار ارز به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی انتخاب شد، اما فرزین در روز ۱۰ دی ماه و تنها ۲ روز بعد از انتصاب به عنوان رئیس کل بانک مرکزی در تلویزیون حاضر شده و از برنامه‌های خود برای کنترل بازار ارز خبر داد.
بازار مبادله ارز و طلا بزرگترین وعده فرزین
 به گفته فرزین، اشکالی که در سامانه نیما وجود دارد این است که عدم هماهنگی بین نقشه ارزی و تجاری وجود داشته و این موضوع باعث می‌شود ارز مورد نیاز به طور مناسب به دست تاجر و بازرگان نرسد و برای رفع این مشکل بازار مبادله‌ی ارزی که ایجاد خواهیم کرد کل ارزهای غیرتجاری متشکل از ۴۰ نوع نیاز را تأمین خواهد کرد که بر اساس عرضه و تقاضا خواهد بود.آن گونه که رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید در بازار مبادله‌ای، در سامانه جدید نیازهای ارزی مردم دیده شده و بر اساس مستندات مردم به آنها ارز پرداخت خواهد شد.مصطفی قمری وفا سخنگوی بانک مرکزی نیز در توضیح جزئیات بازار مبادله‌ای گفته است: سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران (ناخدا) در دسترس بازار مبادله ارز و طلا تا ۲ هفته آینده راه‌اندازی می‌شود. در این بازار، نه تنها اسکناس به صورت ارز عرضه می‌شود بلکه نیازهای ارزی غیر بازرگانی هم از طریق سامانه نظام مدیریت خدمات ارز ایران (ناخدا) که شامل مصارف ارزی ۳۸ گانه خدماتی است تأمین خواهد شد.
به گزارش مهر، یکی از مشکلات همیشگی در سامانه نیما تفاوت نرخ دلار حواله و دلار اسکناس است که باعث شده دلار همیشه چند نرخی بماند، اگر سامانه ناخدا بتواند نیازهای اسکناس را درون خود حل کند، بازار آزاد روز به روز کوچک‌تر شده و عملاً نرخ بازار آزاد درون سامانه ناخدا و بازار مبادله‌ای شکل می‌گیرد.
نحوه کشف قیمت دلار در بازار مبادله
به گزارش مهر، بانک مرکزی به عنوان بازارساز قصد دارد روزی پنج مرتبه به صورت ثبت سفارش دفتری قیمت دلار را در بازار مبادله‌ای کشف کرده و این قیمت مبنای قیمت گذاری صرافی‌ها بوده و عملاً قیمت بازار آزاد در بازار مبادله شکل می‌گیرد.طبق اطلاعات مهر، بازار مبادله ارز و طلا چهار کارکرد را دارد، معامله اسکناس، معامله طلا، معامله حواله خرد، معامله حواله توافقی برای صنایع و شرکت‌ها را داشته و با این چهار کارکرد می‌تواند بازار را به درستی قیمت گذاری کند.
دلار توافقی؛ راهکاری که نتوانست نوسان دلار بازار آزاد را مدیریت کند
ابتکار دلار توافقی اگرچه ابتکار خوبی برای عرضه ارز توسط بسیاری از شرکت‌هایی صادراتی اعم از صنعتی و معدنی دارد اما این بازار آن گونه که باید نتوانست بازار آزاد را مدیریت کرده و بعد از مدتی این بازار راه خود را از بازار آزاد جدا کرده و عملاً دلار چند نرخی اعم از دلار نیما، دلار توافقی و دلار بازار آزاد شکل گرفت. همیشه چند نرخ بودن دلار می‌تواند آسیب‌های زیادی را برای شرکت‌های صادرات محور ایجاد کرده و از طرف دیگر به علت چندوجهی بودن، تحلیل مالی صنایع مختلف را مشکل ساخته و شرکت‌های برای پیش بینی آینده اعم از سودآوری و حتی هزینه‌های عملیاتی دچار مشکل می‌کند.البته بانک مرکزی در دوران کوتاه مدیریت محمدرضا فرزین یک اقدام مثبتی را انجام داده و آن هم نزدیک ساختن نرخ دلار توافقی با دلار بازار آزاد بوده که با این طریق می‌توان صادرکنندگان زیادی را برای عرضه دلار در بازار توافقی ترغیب کرد، اما آنگونه که رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید برنامه اصلی بانک مرکزی تمرکز بر روی بازار مبادله‌ای و سامانه ناخدا است و بازار توافقی به زودی از بین خواهد رفت.
شایعه سنگین کمبود ذخایر ارزی و تأثیر بر بازار آزاد که رد شد
یکی از نکاتی که باعث شده دلار در بازار آزاد با رشد قابل توجهی مواجه شود و از مرز ۴۰ هزار تومان به بالا حرکت کند، شایعه سنگین کمبود ذخایر ارزی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا است، اما فرزین این موضوع را قبول نداشته برای رد آن این استدلال را می‌آورد: «آمار ۹ ماهه بانک مرکزی نشان می‌دهد که حساب کالای کشور یعنی صادرات منهای واردات، ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مثبت بوده است؛ یعنی به این میزان بیش از واردات، صادرات داشته‌ایم. میزان صادرات ما ۷۳.۴ میلیارد دلار بوده که ۳۱ درصد رشد داشته است. در حالی که واردات ما ۵۲.۹ میلیارد دلار بوده که ۱۹.۶ درصد رشد کرده است. همین باعث شده که ذخایر ارزی کشور به دلیل صادرات بیش از واردات، ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش پیدا کند و این ذخایر هم اکنون در دسترس ماست و ما هیچ مشکلی در تأمین نیازهای ارزی کشور برای تأمین کالا نداریم.»فرزین در گفت‌وگوی تلویزیونی خود نیز بر تلاش بانک مرکزی برای به خدمت گرفتن منابع ارزی جدید سخن گفته و تصریح کرده است: «نخستین کاری که انجام دادیم مذاکرات سازنده تجاری با شرکای تجاری کشورمان در قالب دیپلماسی پولی و بانکی بود. طی این مدت با قطر، امارات متحده عربی، چین و عراق مذاکرات بسیار سازنده‌ای داشتیم و در تمام آنها نیز دستاوردهای بسیار خوبی داشتیم. به طوری که بخش زیادی از منابع ارزی تحریم شده و مسدود شده ایران قابل استفاده شود و هم اکنون از آن استفاده می‌کنیم. /مهر
کارکرد چهارگانه بازار مبادله ارز و طلا برای نرخ گذاری دلار چیست؟
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه