اقدام آمریکا در اراده دولت و جامعه دریایی و بندری کشور خللی ایجاد نمی کند

واکنش وزارت امورخارجه و سازمان بنادر به جلوگیری از میزبانی ایران در روز جهانی دریانوردی

وزارت امور خارجه کشورمان و سازمان بنادر و دریانوردی به صورت جداگانه اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای اجلاس سازمان بین‌المللی دریانوردی را محکوم کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را شدیداً محکوم کرد و گفت: سوءاستفاده سیاسی آمریکا از نهادهای فنی سازمان ملل حد و مرزی ندارد. 
ناصر کنعانی با اشاره به اقدام خلاف عرف و موازین بین‌المللی آمریکا در سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد. این در حالی است که رویداد یاد شده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در لندن در سال ۱۳۹۴ به تصویب شورای آیمو رسیده و‌ توسط مجمع عمومی این سازمان وابسته به ملل متحد نیز تأیید شده بود. 
بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی
در همین رابطه سازمان بنادر و دریانوردی در واکنش به اقدام آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از میزبانی ایران در رویداد موازی روز جهانی دریانوردی ، در بیانیه ای چنین آورده است: 
بسم الله الرحمن الرحیم 
سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) در اجلاس یکصد و چهاردهم شورای خود در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزبانی رویداد موازی روز جهانی دریانوردی سال ۲۰۲۳ میلادی را به ایران اعطاء نمود و از آن تاریخ به بعد، در مواضع مختلف از جمله نشست سال قبل شورا، آن را مورد تایید قرار داد. 
با این تفاصیل و در حالی که تنها سه ماه به برگزاری این رویداد در هفته اول آبان‌ماه مانده بود، میزبانی ایران با تلاش های مذبوحانه دولت های آمریکا و انگلیس و جلب نظر معدود دولت های غربی بی اختیار و وابسته آمریکا، در خلال نشست یکصد و بیست و نهم شورای آیمو، در روز پنج شنبه مورخ ۲۹ تیرماه سال ۱۴۰۲، لغو گردید.
مبنای مخالفت این دو کشور، در حالی اتهام واهی اقدامات برهم زننده ثبات ایمنی و امنیت دریایی توسط ایران اعلام شده است که بر همگان آشکار است، ایران به عنوان قدرت بلامنازع منطقه ای، همواره عامل ثبات و حافظ ایمنی و امنیت دریانوردی و حتی محیط زیست دریایی بوده است تا جایی که در سال ۲۰۱۱ توسط آیمو مورد تایید و تشویق قرار گرفت و این دولت های آمریکا و انگلیس هستند که در مواضع متعدد، چه در آبهای سرزمینی و منطقه و چه در آبهای دور، با تهدید، ارعاب و حتی عملیات های ایذایی، به کشتی ها و محموله های ایران، خلاف حقوق بین الملل، دست درازی نموده و موجب اختلال در تجارت صلح آمیز و تهدید ایمنی و امنیت دریانوردی شدند. 
بر این باوریم، چنین اقدام غیرحقوقی، فنی و اخلاقی به سرکردگی دو دولت متکبر آن هم نسبت به یک رویداد با ماهیت صرفا جشن و تجلیل از دریانوردان و صنعت دریانوردی، در پی رسوایی ها و شکست های مفتضحانه آنها در اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم ها، با تمرکز بر صنعت کشتیرانی و صادرات مواد نفتی صورت گرفت که خود نشان دهنده میزان خباثت، عجز و ناتوانی آنها در برابر ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی از یک طرف و بازیچه قرار دادن، سوء استفاده و گروگان گیری سازمان های بین المللی تخصصی و فنی، با اغراض سیاسی از طرف دیگر است.
با این حال، نتیجه رای گیری نشان داد که دو دولت آمریکا و انگلیس در تلاش برای نیل به اجماع میان اعضای شورا ناتوان ظاهر شده اند، تا اینکه  پس از رای گیری، با نتیجه شکننده ۲۲ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف یا ممتنع (از مجموع ۳۹ دولت عضو شورای حاضر در نشست) میزبانی لغو گردید. ما مطمئن هستیم، اقدامات ایذایی اینچنینی که ناشی از زبونی و استیصال چند دولت مدعی و زورگو است، خللی در اراده دولت و ملت ایران و جامعه دریایی و بندری کشور، بر تداوم حرکت رو به جلو و مسیر پیشرفت اقتصاد دریاپایه و مشارکت فعالانه در فرآیند قانونگذاری آیمو به عنوان یکی از دولتهای مهم و اثرگذار، طبق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی و رهنمودهای دولت مردمی ایجاد نخواهد کرد. در پایان از تلاش ها و زحمات همکاران ارجمند وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه به ویژه سفارت کشورمان در لندن و همکاران سازمانی، بخاطر حمایت ها، برنامه ریزی ها، اقدامات و هماهنگی های بعمل آمده در طول شش ماه گذشته کمال تشکر و قدردانی بعمل می آید.
سلامتی و توفیق این عزیزان و همه دست اندرکاران عرصه دریایی و بندری کشور در همه حوزه ها را از درگاه خداوند متعال مسئلت داریم.
 واکنش وزارت امورخارجه و سازمان  بنادر به جلوگیری از میزبانی ایران  در روز جهانی دریانوردی
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه