سفر مخبر به پکن برای احیای سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین

پیشنهادات تهران در تقویت تجارت جهانی

 گروه اقتصاد - امید عباسی - ششمین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE 2023) در ۱۴ الی ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۲ در شهر شانگهای آغاز بکار کرد. این نمایشگاه از چهار بخش شامل پاویون‌های ملی، پاویون‌های تجاری، بخش‌های اقتصاد بین‌الملل و فعالیت‌های مرتبط با تبادل فرهنگی تشکیل شده است. مهمانانی از ۱۴۵ کشور، منطقه و سازمان بین‌المللی در این رویداد شرکت خواهند کرد. بیش از ۳۴۰۰ غرفه دار و ۳۹۴ هزار بازدید کننده حرفه‌ای برای حضور در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند که نشان دهنده بازگشت کامل به سطح پیش از وقوع کروناست.
به گزارش اقتصادسرآمد، معاون اول رئیس جمهور در حالی برای حضور در مراسم افتتاح نمایشگاه واردات به پکن سفر کرده که هر ساله این نمایشگاه با حضور بالاترین مقام اجرایی دولت چین به بهره برداری می‌رسد. محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر شنبه سیزدهم آبان ۱۴۰۲ برای حضور و سخنرانی در ششمین اکسپو بین المللی واردات چین و توسعه روابط اقتصادی با پکن تهران را به مقصد شانگهای ترک کرد.
معاون اول رئیس جمهور پیش از عزیمت به چین در گفتگو با خبرنگاران روابط ایران و چین را مهم و راهبردی توصیف کرد و گفت: در این سفر به دعوت رسمی مقامات پکن در نمایشگاه بزرگ واردات این کشور شرکت خواهیم کرد و مذاکراتی هم برای رفع موانع پیش روی توسعه مناسبات انجام خواهیم داد.
مخبر با اشاره به سند راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین افزود: فاصله زیادی با اهداف مندرج در این سند داریم و امیدوارم این سفر بتواند گامی در جهت رفع موانع و تحقق برخی اهداف در مناسبات اقتصادی تهران- پکن بردارد.
وی با اشاره به حضور فعالان اقتصادی و شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه واردات چین، اظهار داشت: در این نمایشگاه از غرفه‌های ایرانی بازدید خواهیم کرد و نخست وزیر چین نیز از غرفه‌های ایرانی و محصولات و تولیدات کشورمان بازدید به عمل خواهد آورد.
مخبر ادامه داد: سفر رئیس جمهور کشورمان به چین منجر به برخی توافقات و تفاهمات شد که برخی از این توافقات به قرارداد تبدیل شده و برخی نیز با موانعی همراه است که تلاش خواهیم کرد در این سفر موانع و مشکلات پیش روی اجرایی شدن توافقات را مرتفع کنیم.

اکسپوی چین یا نمایشگاه واردات چیست؟
اکسپوی بین‌المللی واردات چین CIIE نمایشگاهی تجاری است که از سال ۲۰۱۸ هر ساله در شانگهای چین برگزار می‌شود. این نمایشگاه اولین اکسپو در سطح ملی با موضوع واردات در جهان است.
این اکسپو به میزبانی مشترک وزارت بازرگانی چین و دولت محلی شانگهای برگزار می‌شود. شرکای این اکسپو شامل سازمان تجارت جهانی، کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل و سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد هستند.
هدف از اکسپوی واردات، معرفی بازار داخلی چین به شرکت‌های خارجی و تقویت مصرف داخلی است. نمایشگاه بین‌المللی واردات چین، بستری برای همکاری کشورهای فقیر و غنی و همچنین اقتصادهای کوچک و بزرگ در قالب همکاری برد برد فراهم کرده است. همچنین امکان گفتگوی شرکت‌ها و کارشناسان را از نزدیک فراهم می‌سازد تا شرکای تجاری خود را پیدا کنند.
اولین دوره این اکسپو در سال ۲۰۱۸ شخصاً توسط شی جین پینگ رئیس جمهور چین افتتاح شد.
پنجمین دوره این نمایشگاه در سال ۱۴۰۱ با حضور بیش از ۲۸۰۰ غرفه و ۱۰۰ کشور جهان برگزار شد و گردش مالی روزهای نمایشگاه در سال گذشته ۷۳.۶ میلیارد دلار بوده است.
امسال نیز ششمین دوره‌ نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE ۲۰۲۳) در تاریخ ۱۴ الی ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۲ در شهر شانگهای برگزار خواهد شد. این نمایشگاه از چهار بخش شامل پاویون‌های ملی، پاویون‌های تجاری، بخش‌های اقتصاد بین‌الملل و فعالیت‌های مرتبط با تبادل فرهنگی تشکیل شده است.
مهمانانی از ۱۴۵ کشور، منطقه و سازمان بین‌المللی در این رویداد شرکت خواهند کرد. بیش از ۳۴۰۰ غرفه دار و ۳۹۴ هزار بازدید کننده حرفه‌ای برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام کرده‌اند که نشان دهنده بازگشت کامل به سطح پیش از وقوع کروناست. بیش از ۵۰ شرکت و ۲۵۰ تاجر ایرانی نیز امسال در این نمایشگاه حضور دارند.
با مرور پنج دوره گذشته این نمایشگاه، «درهای باز» و «اشتراک گذاری فرصت‌ها» همواره کلمات کلیدی در پنج سخنرانی شی جین پینگ رهبر چین بوده است.
شی جین پینگ بارها تاکید کرده است که درهای باز چین نه تنها بسته نخواهد شد، بلکه روز به روز بازتر می شود. چین همواره نیروی محرکه مثبت و پایدار برای رشد اقتصاد جهان صادر خواهد کرد و همیشه بازاری بزرگ و پویا برای کشورها به دنبال فرصت‌های تجاری خواهد بود.
شی جین پینگ رئیس‌جمهور سال گذشته در مراسم افتتاح اکسپوی چین اظهارات مهمی داشت که بخشی از آن به شرح زیر است:
- گشایش، یک نیروی محرکه مهم برای پیشرفت تمدن بشری و تنها راه شکوفایی و توسعه جهانی است. در حال حاضر، جهان دستخوش تغییرات بزرگی است که در یک قرن گذشته دیده نشده است و اقتصاد جهانی فاقد شتاب برای بهبود است.
- ما باید از باز بودن برای رفع مشکلات توسعه استفاده کنیم، از باز بودن برای گرد هم آوردن قدرت همکاری، استفاده از باز بودن برای جمع آوری حرکت نوآوری و استفاده از باز بودن برای جستجوی منافع مشترک استفاده کنیم.
- چین همه کشورها را تشویق خواهد کرد تا فرصت‌هایی را برای تعمیق همکاری‌های بین‌المللی به اشتراک بگذارند، به طور کامل و عمیق در مذاکرات اصلاحات سازمان تجارت جهانی مشارکت کنند، آزادسازی و تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری را ترویج کنند، هماهنگی سیاست‌های اقتصاد کلان بین‌المللی را ارتقا دهند، به طور مشترک انگیزه جدیدی برای توسعه جهانی ایجاد کنند، و به طور فعال الحاق به " موافقتنامه جامع و مترقی برای مشارکت ترانس پاسیفیک و توافقنامه مشارکت اقتصاد دیجیتال را گسترش خواهد داد، شبکه جهانی مناطق آزاد تجاری با استاندارد بالا را گسترش خواهد داد، قویاً از کشورهای در حال توسعه برای تسریع توسعه خود حمایت و کمک خواهد کرد و ساخت و ساز را ترویج خواهد کرد.
- جاده در پای شماست و نور در پیش است. چین مایل به همکاری با سایر کشورها برای تمرین چندجانبه‌گرایی واقعی، ایجاد اجماع بیشتر در مورد باز کردن، غلبه بر مشکلات و چالش های پیش روی توسعه اقتصادی جهانی است، و اجازه می‌دهد که باز شدن، آینده روشن جدیدی را برای توسعه جهانی به ارمغان بیاورد.

مخبر در شانگهای: جایگاه ایران در جاده ابریشم
 منحصر به فرد است
محمد مخبرمعاون اول رئیس جمهور با سخنرانی در افتتاحیه ششمین اکسپو واردات چین ۶ پیشنهاد برای تقویت الگوی جدید تجارت جهانی و پنج ظرفیت ویژه جمهوری اسلامی برای توسعه سرمایه‌گذاری را تشریح کرد و گفت که جایگاه و زیرساخت های ایران در مسیر جاده ابریشم منحصر به فرد است.
مخبر که به عنوان پنجمین مقام عالی حاضر در افتتاحیه سخنرانی می‌کرد ، در ابتدای سخنانش جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را با کشتار بیش از ۱۰ هزار نفر در غزه محکوم کرد و از مجامع بین المللی خواست برای توقف این جنایات بیش‌از پیش تلاش کنند.
وی در این سخنرانی با تشریح زمینه ها و شرایط جدید اقتصاد جهانی، مواردی چون به اشتراک گذاشتن فرصت‌های داخلی با بقیه جهان، حمایت از توسعه فراگیرِ نظام تجاریِ چندجانبه برای تنظیم قوانین بین‌المللی، حفظ ثبات زنجیره‌های صنعتی و تأمین جهان، ایجاد شهرهای مراکز مصرف بین‌المللی، توسعه تجارت الکترونیک و ایجاد سیستم‌های لجستیکی مدرن؛ را به عنوان ۶ پیشنهاد برای تقویت الگوی تجارت جدید جهانی برشمرد.
او همچنین در بخش های پایانی سخنان خود با اشاره به مزیت های جغرافیایی، منابع و ذخائر طبیعی، نیروی جوان و توسعه‌ انسانی بالا، تنوع اقلیمی و دستاوردهای علمی و فناورانه به عنوان ۵ ظرفیت ویژه ایران از همه کشورها برای توسعه سرمایه گذاری دعوت به همکاری کرد.
متن کامل سخنان معاون اول رئیس‌جمهور در افتتاحیه ششمین اکسپو بین‌المللی واردات چین به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
عالی‌جنابان، نخست وزیران محترم، وزرای گرامی، نخست وزیر محترم جمهوری خلق چین، رؤسای محترم سازمان‌های بین‌المللی، رؤسای محترم هیئت‌های نمایندگی، خانم‌ها و آقایان، از حضور در این مراسم باشکوه که به مناسبت افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی واردات چین و مجمع بین‌المللی اقتصادی «خون‌چیاو» برپا شده است، بسیار خرسندم. این رویداد مهم را صمیمانه به دولت و مردم چین، به‌ویژه برگزارکنندگان این نمایشگاه تبریک گفته و بهترین دستاوردها را برای آن آرزو می‌نمایم.
در عین حال، نمی توانیم از حادثه غم انگیز، تروریستی و نسل‌کشی در غزه بگذریم؛ مردم بی‌دفاع و به معنای واقعی، مظلوم غزه، بدون آب و غذا، زیر شدیدترین حملات وحشیانه رژیمی غاصب به سر می‌برند. رژیم صهیونیستی با اقدامات غیر انسانی اخیر خود علیه مردم بیگناه غزه، تاکنون بیش از 10 هزار نفر از جمله 4 هزار کودک و 3 هزار زن را به شهادت رسانده است؛ اقدامی بیسابقه که نمایانگر جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است. باید یکی از مهم‌ترین دستورکارهای مجامع بین‌المللی، پایان دادن فوری به کشتار مردم مظلوم، ارسال کمک‌های بشردوستانه و رفع محاصره غزه باشد.
اما، رویداد مهم نمایشگاه شانگهای؛
از فرصت حضور در این نمایشگاه استفاده کرده و توجه شما را به چند نکته جلب می نمایم؛
اقتصاد جهانی، که در اثر شیوع ویروس کرونا و کاهش تعاملات اقتصادی رو به افول گذارده بود؛ مجدداً به سطح پیشین خود رسیده است و شاهد تحول اقتصاد جهانی و ورود آن به دوران جدیدی هستیم. در دوران جدید، آسیا و مشرق‌زمین، جایگاه ویژه‌ای در شکل‌دهی به اقتصاد جهانی دارند و مشارکت فعالانه کشورها در تعریف پروژه‌ها و همکاری متقابل، نشان‌دهنده این موضوع مهم است. در همین راستا دولت جمهوری اسلامی ایران نیز با تقویت روابط، با کشورهای هدف و همسایگان خود و به کارگیری دیپلماسی چندجانبه و عضویت در سازمان همکاری شانگهای و بریکس، به‌دنبال مشارکت و همکاری در اقتصاد و تجارت جهانی است.
آقایان و خانم‌ها! چهارمین انقلاب صنعتی که به ارتباطات، اُتوماسیون، فناوری ساختِ پیشرفته و هوش مصنوعی اشاره دارد، در حال نوسازی بنیان‌های اقتصادی است. دیجیتالی شدن محیط کسب و کار و لزوم توجه بیش از پیش کشورها به تربیت نیروی انسانی متخصص و مجهز به مهارت‌های جدید، از پیامدهای انقلاب صنعتی چهارم است. این امر، منجر به بازنگری در مسیرهای آموزشی و توسعه مهارت و ایجاد تغییرات ساختاری در بلندمدت شده است.
از سوی دیگر، افزایش یک‌جانبه‌گرایی، جریان تجارت بین‌المللی را تهدید می‌کند؛ جنگ تجاری بین کشورهای مختلف و تحریم‌های اقتصادی که به معنای واقعی کلمه تروریسم اقتصادی است، موانعی در برابر جهانی شدن اقتصاد ایجاد می‌نمایند.
امروز، مشکلات اقتصادی، تنها توسط یک کشور قابل حل نیستند و بنگاه‌های اقتصادی نیز، بی‌توجه به این چالش‌ها نمی‌توانند از رشد و پیشرفت خود اطمینان حاصل کنند.
عالی جنابان! اقتصاد کنونی با مشخصات و چالش‌هایی که دارد به بازتعریف الگوهای تجاری، بر اساس این تحولات نیاز دارد و نمی‌توان بر اساس الگوهای سابق با تجارت رفتار کرد.
علاوه بر این، تعریف موجود از تجارت جهانی، تاکنون نتوانسته است کشورهای جهان را با خود همراه سازد و نیاز به الگوی جدیدی از تجارت، به منظور تضمین منافع عمومی جامعه بشری وجود دارد.
من؛ شما را به ترسیم چشم‌اندازهای آتیِ جهانی، مبتنی بر خلق مشترک الگوها و الزامات تجارت فی‌مابین، با معنی جدید آن فرا می‌خوانم.
به اشتراک گذاشتن فرصت‌های داخلی با بقیه جهان، حمایت از توسعه فراگیرِ نظام تجاریِ چندجانبه برای تنظیم قوانین بین‌المللی، حفظ ثبات زنجیره‌های صنعتی و تأمین جهان، ایجاد شهرهای مراکز مصرف بین‌المللی، توسعه تجارت الکترونیک، ایجاد سیستم‌های لجستیکی مدرن؛ از جمله پیشنهادها در راستای تقویت الگوی تجارت جدید جهانی است.
ایران، کشوری با ظرفیت‌های بسیار بالاست؛ به طوری که در حال حاضر، رتبه اول از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه هفتم به لحاظ تنوع مواد معدنی، رتبه پنجم در ذخایر مس، جزو 18 کشور اول جهان به لحاظ وسعت و جمعیت و نوزدهمین اقتصاد جهان بر مبنای برابری قدرت خرید است. از نظر توسعه انسانی، با توجه به ترکیب سنی جوان و تحصیل‌کرده، در رده کشورهای با «توسعه انسانی بالا» قرار دارد.
به لحاظ جغرافیایی، با داشتن مرزهای آبی و خاکی با 15 کشور و پوشش جمعیتی بالغ بر 600 میلیون نفر، در مرکز اتصال خاورمیانه، آسیا و اروپا واقع شده است.
ایران با 2700 کیلومتر مرز دریایی، سواحل طولانی، وجود بنادر اقیانوسی چابهار و جاسک، وجود مسیر کریدوری بین خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر و همچنین زیرساختهای ترانزیتی در مسیر جاده ابریشم، به لحاظ موقعیت جغرافیایی-سیاسی به عنوان پلی تاریخی و اقتصادی، آسیای شرقی و جنوب شرقی را به اروپا و بالعکس متصل می کند.
در حوزه انرژی، ایران به لحاظ تولید انواع تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی، پالایشگاه، نیروگاهها، انواع کاتالیستها و نوسازی و بازسازی مجتمع های پالایشگاهی از توانمندی های بالایی برخوردار است. لذا از همین جا، آمادگی صادرات خدمات فنی و مهندسی در حوزه های فوق الذکر را اعلام می نماییم.
علاوه بر این، ایران با داشتن جایگاه هفتم در ذخایر طبیعی و معدنی در سطح جهان، نه‌تنها بسیاری از نیازهای داخلی را تأمین می‌کند بلکه با صادرات محصولات معدنی به ویژه فلزات، به بسیاری از صنایع در محیط بین‌الملل نیز کمک می‌نماید. بی‌تردید سرمایه‌گذاری در معادن ایران و هم‌چنین زیرساخت‌های فرآوری آن، به ثبات زنجیره‌های تأمین کمک خواهد کرد.
پیشرفت‌های کشور ما در حوزه درمان، تولید دارو و تجهیزات پزشکی، رادیوداروها، نانو، بایو، سلول‌های بنیادی، هوافضا، مخابرات و ارتباطات، تنها بخشی از دستاوردهای علمی و فناورانه است. همگان شاهد بودند که جمهوری اسلامی ایران در فضای تحریم‌های ناعادلانه، ماهواره‌های بومی خود را به دست توانای همین سرمایه‌های انسانی جوان، در فضا قرار داد. ما آماده هستیم همکاری های خود با طرف‌های علاقه‌مند را در حوزه های علمی و فناورانه گسترش دهیم.
تنوع اقلیمی 4 فصلی، تنوع تولیدات کشاورزی و مزیت‌های حوزه گردشگری نیز از دیگر ظرفیت‌های فراوان ایران برای توسعه تجارت در بین کشورهاست. در این راستا، شرایط جغرافیایی و تعداد روزهای آفتابی، فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران فراهم ساخته است که همگان را به این امر دعوت می نمایم.
ایران با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تعریف دقیق جایگاه خود، با توجه به رویدادهای نظام بین‌المللی، توانسته است نقشی مهم، در روندهای کلان منطقه‌ای و بین‌المللی برعهده گیرد و همان‌طور که انتظار می‌رود، در جهت‌دهی به تحولات آتی جهانی نقشی راهبردی داشته باشد.
پاویون ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین امروز برپا خواهد شد. بعضی از شرکت‌های بزرگ ایران در این نمایشگاه حضور دارند و بخشی از توانمندی‌های خود و ظرفیت‌های ایران را ارائه خواهند کرد. از همه شما عزیزان دعوت می‌کنم که از آن دیدن نمائید.
 پیشنهادات  تهران  در تقویت تجارت  جهانی
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه