خجسته در نطق میان دستور:

سلطان فرصت سوزی هستیم


عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با انتقاد از عدم کاهش قیمت اجناس در پی کاهش قیمت دلار به ده هزار تومان، گفت: لازم است در لایحه بودجه ۹۸ سطح معیشت مردم دیده شده و بر اساس آن تصمیم گیری شود.
امیر خجسته در جلسه صحن علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به قرارگیری در فصل بودجه گفت: رئیس جمهور برای ارائه لایحه بودجه 98 در مجلس حضور پیدا کرد اما صرفا به عنوان یک نماینده منتقد صحبت کرد نه به عنوان رئیس جمهوری که باید واقعیات جامعه را تشریح کرده و متناسب با مشکلات راهکار ارائه کند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه بودجه متناسب با واقعیت نیست، عنوان کرد: به دولت تشریح و تأکید کردیم که قیمت ارز را کنترل کند اما امروز علیرغم اینکه نرخ دلار 10 هزار تومان است، قیمت اجناس و اقلام همان 19 هزار تومان بوده و بر اساس 10 هزار تومان نیست.
وی در ادامه با بیان اینکه قیمت دلار صوری بوده و باید به قیمت واقعی برگردانده شود، اظهار داشت: بودجه ای که دولت ارائه داده، باید متناسب با واقعیات جامعه باشد و بحث معیشت مردم اولین نکته ای است که باید در آن مدنظر گرفته شود همچنین رتبه بندی معلمان در بودجه دیده نشده است در حالی که سالیان این بحث مطرح بوده و قرار بود از اول مهر انجام شود اما نشد.
خجسته در ادامه تأکید کرد: از سوی دیگر همسان سازی حقوق بازنشستگان و کارکنان در نظر گرفته نشده و واقعیات جامعه متناسب با بودجه نیست از این رو از تیم اقتصادی مجلس و دولت انتظار داریم که پیش از ورود به بحث باید اقشار آسیب پذیر را ببینیم و در فصل بودجه مجلس و دولت به درستی تصمیم بگیرند.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم معاندین و استکبار جهانی با هدف مصادره به مطلوب، مطالبات معیشتی مردم را به گونه دیگری نشان دهد، عنوان کرد: ما باید خودمان مسائلمان را حل کنیم و منابع آن را نیز از جاهایی که در دست داریم ایجاد کنیم که یکی از آنها تعیین تکلیف فرارهای مالیاتی و عوارض گمرک است که بیش از صد ها میلیارد تومان بوده و می تواند به عنوان فرصت استفاده شود.
وی همچنین با بیان اینکه فشار روی دوش مردم به لحاظ معیشتی سنگین است، اظهار داشت: بحث بهداشت و درمان خیلی مهم است که باید به آن پرداخته شود همچنین افزایش 20 درصدی حقوق ها باید متناسب با تورم باشد ضمن اینکه حاکمیت و نظام باید مشکلات معیشتی را حل کنند و منابع آن را هرگونه که صلاح می دانند در نظر بگیرند.
خجسته ادامه داد: پایین آمدن قیمت دلار باید قیمت اجناس را هم پایین بیاورد اما وزیر قیمت مرغ را کیلویی 10 هزار تومان اعلام می کند در حالی که در بازار کیلویی 14 هزار تومان است.
وی در ادامه با بیان اینکه باید متناسب با مشکلات مردم، وضعیت در نظر گرفته شود، عنوان کرد: ما سلطان فرصت سوزی هستیم چرا که اگر بعد از عید نرخ ارز و بازار را کنترل کرده و نظارت می کردیم قیمت دلار بالا نمی رفت.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: شفافیت یعنی تمام شبکه های اطلاعاتی که در وزارتخانه های اقتصادی، گمرک، بانک ها و غیره هستند با هم ارتباط داشته باشند اما در بازدیدی که از گمرک ها در سراسر کشور داشتیم چه ملموس و چه غیر ملموس این ارگان ها به هم متصل نیستند و شبکه های اطلاعاتی دستگاه ها صرفا در اختیار خود آنها است که باید اصلاح شود./
 سلطان فرصت سوزی هستیم
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه