جوان خلاق و کارآفرین عرصه اقتصاد مقاومتی:

اقتصاد مقاومتی با بروکراسی اداری ناسازگار است

    حرکت در راستای منویات رهبری و تحقق اقتصادی با بروکراسی زاید اداری سازگاری ندارد و این مشکل مانع جدی در عرصه تولید است.
هادی صفری از شهرستان اهر که توانسته است با ایجاد واحد کوچک گلخانه ای، زمینه اشتغال خود و چند نفر دیگر را فراهم کند، به گزارش اقتصاد سرآمد، هادی صفری در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که تولید کنندگان دارند، بروکراسی و کاغذبازی وسیع اداری است که عامل بسیاری از پسرفت‌ها و تعطیل شدن کارگاه‌های تولیدی مولد به خصوص در شهرهای کوچک است.
وی که با استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی آذربایجان شرقی در حوزه پرورش گیاهان گلخانه ‌ای فعالیت دارد و موفق شده با تکیه بر توانمندی های خود زمینه اشتغال چهار نفر دیگر را فراهم کند، اضافه کرد: از شغل خود راضی ام و تلاش می کنم افراد بیشتری را به خدمت بگیرم و کار خود را توسعه دهم؛ معتقدم اگر بروکراسی از جامعه رفع شود، می‌ توان به صنعت واقتصاد هر منطقه با توجه به ظرفیت های موجود امیدوار شد.
صفری که دانش آموخته رشته رایانه است، با اشاره به اینکه مدارک تحصیلی در کشور نمی تواند ضامن اشتغال و درآمدزایی برای افراد باشد، گفت: اینکه شخصی به دلیل نداشتن مدرک در یک کارخانه به ‌جای مدیرعاملی فقط می‌ تواند در بهترین شرایط مدیر بخشی از تولید شود و شخص دیگر به دلیل داشتن مدرک و بدون زحمت مدیرعامل می‌شود، جای سؤال و تامل زیاد دارد.
وی ادامه داد: باید قبول کرد که تولیدکننده به ‌اندازه شخص فارغ‌التحصیل دانشگاهی و شاید بیشتر اطلاعات و تجربه دارد، چون در میدان تولید است و مسایل جانبی را به‌ درستی و به دقت درک کرده است.
صفری، اعتماد به نفس را مهم ترین عامل موفقیت در کارهای تولیدی و به ویژه در نزد جوان جویای کار می داند و ادامه می دهد: زمانی که یک جوان خودش و توانایی‌هایش را قبول ندارد، نباید انتظار داشته باشد که او را برای یک کار اداری استخدام کنند، یا باید خودش مسائل پیرامونش را یاد بگیرد که مستلزم کارآفرینی است یا باید طبق توانائی‌های خود حرکت کند.
وی اظهار داشت: من خودم وقتی دیدم با مدرک کارشناسی کامپیوتر نمی‌توانم کاری متناسب با مدرکم پیدا کنم، به تولید محصولات کشاورزی روی آوردم و غیر از ایجاد شغل برای خودم، توانستم حداقل چهار نفر دیگر را نیز با خودم همراه کنم.
صفری گفت: نبود خودباوری و ادعاهای کاذب برخی جوانان مانع از کارآفرینی است؛ هر جوان باید قبول کند که پله اول باید کوچک باشد و به یاد داشته باشد که از کجا شروع کرده تا بتواند به پیشرفت‌های روزافزون دست پیدا کند، چون بلند پروازی بدون پشتوانه، نتیجه ای جز شکست ندارد.
وی درباره نوع و انگیزه فعالیت خود نیز گفت: آبیاری قطره ای و کشت گلخانه ای برای کشورمان که با بحران کم آبی مواجه است، بهترین شیوه و راه حل برون رفت و عبور از این بحران است و باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی کشاورزان را در جهت سوق دادن به کشت گلخانه ای ترغیب کرد، زیرا تولید گلخانه ای بهترین راه برای جلوگیری از اسراف آب برای نجات بی آبی است.
صفری با بیان اینکه دوره آموزشی پرورش گیاهان گلخانه ‌ای را 12 سال قبل در سازمان فنی و حرفه ‌ای سپری کرده است، اظهار داشت: حدود 10سال است که به شغل پرورش گیاهان و سبزیجات گلخانه‌ای مشغول هستم.
وی اضافه کرد: این گونه مشاغل و میزان درآمد حاصل از آن‌ به مدیریت و نحوه انجام کارها بستگی دارد، مثلا› وقتی از تجهیزات به روز و مدرن استفاده کنیم هزینه‌ها کاهش‌ یافته و در نتیجه درآمدهای ناشی از آن نیز افزایش می‌ یابد و باید به ‌نوعی برنامه ‌ریزی کرد که هر نوبت برداشت با کاهش هزینه‌ها همراه شود و راندمان محصولات و درآمدهای حاصل افزایش یابد.
صفری ادامه داد: به ‌طور مثال با استفاده از یک بخاری دست‌ ساز و مطابق با شرایط محیط و درزگیری درست و اصولی، می‌ توان با افزایش دمای داخل گلخانه، هم در هزینه ناشی از خرید بخاری و هم در هزینه گاز مصرفی صرفه‌جویی کرد و به همان میزان درآمد را افزایش داد.
وی از حمایت های بسیج سازندگی در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد و گفت: تسهیلاتی که این مجموع برای کارآفرینان جوان و خلاق در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی ارایه می کند، کمک شایان توجهی برای رونق کسب و کار می کند و بخش اعظم مشکل نقدینگی واحدها را رفع می کند که اگر چنین نمی شد واحد ما از مدت ها قبل تعطیل شده بود.
به گزارش ایرنا، بسیج سازندگی آذربایجان شرقی از ابتدای امسال تاکنون با ارایه تسهیلات کم بهره از 140 پروژه اقتصاد مقاومتی از واحدهای تولیدی و طرح اشتغالزایی حمایت کرده است. 
 اقتصاد مقاومتی با بروکراسی اداری ناسازگار است
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه