تاریخ انتشار:1402/8/28
احداث ۲۰۰ کیلومتر جاده در ترکمنستان توسط پیمانکاران ایرانی

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

احداث ۲۰۰ کیلومتر جاده در ترکمنستان توسط پیمانکاران ایرانی

اقتصادسرآمد - مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه برای واگذاری پروژه‌های راه سازی ترکمنستان به شرکت‌های ایرانی توافق شده است، گفت:توافق اولیه برای احداث ۲۰۰ کیلومتر جاده در کشور ترکمنستان انجام شده که امیدواریم بتوانیم در این سفر، اجرای این مسیر را قطعی کنیم.

به گزارش اقتصادسرآمد، خیرالله خادمی در حاشیه سفر وزیر راه و شهرسازی به ترکمنستان، اظهار داشت: توسعه روابط با کشورهای همسایه یکی از رویکردهای دولت سیزدهم است که در این رویکرد، حمل و نقل و ترانزیت اهمیت بیشتری داشته است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران دروازه ورود کشورهای دیگر و حلقه ارتباطی آنها به شرق و غرب است و در کنار این، می‌تواند منافع ملی و درآمدهایی برای کشور از طریق ترانزیت داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید برای افزایش ترانزیت برنامه‌ریزی کنیم، گفت: ترکمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران در شمال است که اتفاقا کریدورهای شمال- جنوب ریلی کشورمان در دو مسیر سرخس و اینچه به این کشور منتهی می‌شود. این کشور فعلا تنها مسیر ریلی به کشورهای همسایه از جنوب به شمال و ‌ارتباط ریلی به چین و روسیه است.

خادمی بیان کرد: ارتباط خوب با ترکمنستان می‌تواند زمینه افزایش ترانزیت را برای ما به همراه آورد و به همین دلیل باید برنامه‌ریزی خوبی برای توسعه زیرساخت‌های کشور انجام شود.

وی ادامه داد: هم اکنون ترانزیت از شمال به سمت بندرعباس یا از کشور روسیه به سمت قزاقستان، ترکمنستان و ایران با استفاده از مسیر ریلی اینچه‌برون انجام می‌شود و باید بتوانیم از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببریم.

مدیرعامل شرکت ساخت تصریح کرد: هم اکنون ظرفیت حمل‌ونقل کریدورهای ریلی بسیار خالی است به طوری که در سرخس حدود ۷ میلیون تن و در اینچه‌برون حدود ۵ میلیون تن ظرفیت حمل‌ونقل داریم اما عدد کمی را استفاده می‌کنیم و می‌توانیم با هماهنگی ترکمنستان برای افزایش ترانزیت ریلی از خاک جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی کرد.

خادمی با اشاره به صادرات خدمات فنی مهندسی گفت: ترکمنستان علاقه‌مند به اجرای زیرساخت‌های حمل و نقل خود توسط شرکت‌های ایرانی است، البته از سال ۹۰ برای این کار برنامه‌ریزی شده بود که متأسفانه به تعویق افتاد.

وی اعلام کرد: در سفر اخیر رییس جمهور و رهبر ترکمنستان به ایران برای واگذاری احداث زیرساخت‌های جاده‌ای به پیمانکاران ایرانی توافق شد.

وی گفت: در حوزه زیرساخت‌ها و در بخش‌های ریلی و جاده‌ای خودکفا هستیم و پروژه‌ها را بدون هیچ نیازی به خارج از کشور انجام می‌دهیم به طوری که آخرین مبحثی که در داخل کشور داشتیم ورود ریل بود که ۴ سال پیش ریل ملی تولید شد.

خادمی تاکید کرد: برخی از کشورهای همسایه وقتی از زیرساخت‌های ایران بازدید کردند، بسیار علاقمند شدند که بتوانند از این خدمات مهندسی کشورمان استفاده کنند و امیدواریم در ترکمنستان که مناسبات بسیار زیادی با ما دارد، بتوانیم خدمات فنی مهندسی را صادر کنیم و در این سفر افزایش دهیم.

برچسب ها : حمل و نقل کشور راه سازی ترکمنستان وزیر راه و شهرسازی

اخبار روز
ضمیمه