تاریخ انتشار:1402/9/3
روند کاهشی قیمت مسکن از خردادماه امسال،کاهش یک میلیارد تومانی قیمت آپارتمان در پردیس

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مطرح کرد:

روند کاهشی قیمت مسکن از خردادماه امسال،کاهش یک میلیارد تومانی قیمت آپارتمان در پردیس

اقتصادسرآمد - رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش قیمت مسکن از خردادماه سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: قیمت واحدهای مسکونی در شهر پردیس تا یک‌ میلیارد تومان کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادسرآمد، کیانوش گودرزی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه قیمت مسکن کاهش یافته است، از افت قیمت‌ها در بازار مسکن تهران خبر داد و افزود: در شهر  پردیس شاهد کاهش تا یک میلیارد تومانی قیمت آپارتمان هستیم.

وجود ۲۵۰ هزار مشاور املاک مجوزدار در کشور

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: حدود ۲۵۰ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب در کشور وجود دارد.
گودرزی ادامه داد: از اسفند ۱۴۰۱ که من مسئولیت اتحادیه املاک را پذیرفتم تمرکز خود را بر قانون‌مداری و ساماندهی صنف گذاشتم. اطمینان دارم که دولت هم با صنف مشاوران املاک مخالفتی ندارد، اما می‌خواهد در یک چارچوب عمل کنند.
وی بر قانون‌مند شدن و ساماندهی مشاوران املاک و قرار گرفتن در یک چارچوب قانونی برای برداشتن نگاه منفی از این صنف تاکید کرد.

راه حل تبدیل مسکن از حالت سرمایه‌ای به مصرفی، افزایش تولید است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: برای اینکه قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت بماند و در عین حال معاملات رونق بگیرد باید قیمت زمین، مصالح و هزینه‌های ساخت ثابت بماند. دولت باید متغیرهای  اقتصادی را ثابت نگه دارد و عرضه و تقاضا را از طریق ساخت و ساز کنترل کند.
گودرزی ادامه داد: اگر این اقدام صورت گیرد مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل می‌شود و قیمت آن ثابت می‌ماند. معاملات هم رونق می‌گیرد.

قیمت مسکن از خردادماه کاهش یافته است

وی با اشاره به کاهش قیمت مسکن از خرداد به بعد، اتفاقات اقتصاد کلان و کمبود مسکن در به هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا را عامل نوسانات بازار مسکن دانست.

به گفته گودرزی، وقتی از آمار خانه‌های خالی اطلاعاتی وجود نداشته باشد و یک عده خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند تا با قیمت بالاتر بفروشند این اتفاقات می‌افتد.
گودرزی بیان کرد: ما می‌توانیم شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که در سامانه املاک و مستغلات، هیچ مشاور املاکی نتواند کمیسیون بالاتر از تعرفه دریافت کند. مشابه آنچه در دفاتر اسناد رسمی وجود دارد همه چیز در سامانه ثبت شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از ورود بانک‌ها به حوزه ساخت و ساز بیان کرد: در تهران فقط در یک فقره ۳۰۰۰ واحد متعلق به یک بانک شناسایی شد. وقتی بانک یا دستگاه دولتی در جهت منافع خود انباشت ثروت می‌کند، نه تنها به بازار مسکن و اقتصاد کشور ضربه می‌زند بلکه برای دولت نیز دردسرساز می‌شود و دولت مجبور می‌شود برای تامین مسکن مردم دنبال راهکارهای دیگر برود.
وی درباره پیش‌بینی بازار مسکن گفت: الان اوایل آذر است، نقل و انتقالات در حوزه اجاره انجام شده و کسی نیست که جابه‌جا نشده باشد. بحمدالله کسی هم کف خیابان نیست که بگوید من خانه ندارم. منکر مشکلات نیستم و ممکن  است به دلیل کاهش توان متقاضیان شاهد انتقال منطقه به منطقه باشیم.
پیش‌بینی رونق بازار مسکن در سال آینده
به گفته گودرزی، اگر عرضه مسکن را از طریق تولید افزایش دهیم و بانک اطلاعاتی جامع و قوی نسبت به خانه‌های خالی داشته باشیم تا بتوانیم آنها را به حوزه اجاره یا فروش وارد کنیم، می‌توان به ادامه‌ آرامش بازار مسکن امیدوار بود.

وی افزود: اگر اتفاقات بحرانی و هیجانی در اقتصاد و مسکن پیش نیاید فکر می‌کنم در سال آینده رونق داشته باشیم.

برچسب ها : قیمت مسکن کاهش قیمت مسکن وزارت راه و شهرسازی

اخبار روز
ضمیمه