تاریخ انتشار:1402/9/4
جشنواره سراسری فرهنگی و ادبی «تیتوک» در هرمزگان فراخوان داد

با هدف صیانت از میراث فرهنگی ناملموس جزیره تمدنی قشم؛

جشنواره سراسری فرهنگی و ادبی «تیتوک» در هرمزگان فراخوان داد

اقتصادسرآمد - جشنواره سراسری فرهنگی و ادبی «تیتوک» در هرمزگان، با هدف صیانت از میراث فرهنگی ناملموس جزیره تمدنی قشم فراخوان داد.

به گزارش اقتصادسرآمد، دبیر جشنواره «تیتوک» هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در بندرعباس، گفت: جشنواره سراسری «تیتوک» با هدف حفظ و صیانت از میراث فرهنگی ناملموس جزیره تمدنی قشم و ثبت گنجینه‌هایی ارزشمند از فرهنگ غنی مردم در این خطه از کشور برگزار می‌شود.

ایرج اعتمادی با اعلام این خبر اظهار داشت: رونمایی از ظرفیت‌های فرهنگی و میراث زبانی و گویشی جزیره به سایر هموطنانمان در گوشه گوشه کشور و حمایت از پژوهشگران و نویسندگانی که در ارتباط با فرهنگ مردم قشم قلم می زنند، از دیگر اهداف این جشنواره است.

وی ادامه داد: این جشنواره در بخش‌های قصه‌های عامیانه جزیره، داستان کوتاه، سفر خاطره و سفرنامه، حکمت و ضرب المثل و آداب و رسوم اجرا می‌شود و تمامی هموطنانمان از سراسر کشور می‌توانند در همه بخش‌های جشنواره شرکت کنند و یک بخش ویژه نوجوان نیز در نظر گرفته شده است.

مولف هرمزگانی یادآور شد: علاقه‌مندان می‌توانند تا ۳۰ آذرماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و پس از بررسی آثار توسط داوران ملی و منطقه‌ای، آیین اختتامیه ۱۵ دی ماه برگزار می‌شود و نتایج اعلام خواهد شد..

اعتمادی با بیان اینکه ۶ داور ملی و منطقه‌ای آثار رسیده به جشنواره را داوری خواهند کرد، بیان داشت: داوران جشنواره از بهترین نخبه‌های جزیره قشم با تحصیلات عالی و تخصص های مرتبط دانشگاهی انتخاب شده‌اند و یک داور کشوری هم که از نویسندگان و پژوهشگران صاحب نام ملی هستند در هیات داوری جشنواره حضور دارند.

این نویسنده و ناشر بومی خاطرنشان کرد: شرکت در این جشنواره برای همه گروه‌های سنی آزاد است، با این حال جایزه بخش ویژه جشنواره به نوجوانان اختصاص داده شده تا این عزیزان هم بتوانند در جشنواره مشارکت داشته باشند.

دبیر جشنواره «تیتوک» در پایان یادآور شد: در هر بخش سه اثر برگزیده انتخاب می‌شود و به نفر اول ۲۰۰ میلیون ریال، نفر دوم ۱۴۰ میلیون ریال و نفر سوم ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

سمیه دریانورد، دکترای زبان و ادبیات فارسی، سهیلا اسعدی‌زاده، عبدالله سرودی، علی آموخته‌نژاد، هر سه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، احمد مرادی، کارشناسی ارشد ادبیات عرب داوران منطقه‌ای و استاد محمدعلی علومی نویسنده، منتقد و پژوهشگر فرهنگ مردم داور ملی این جشنواره هستند.

برچسب ها : جشنواره تیتوک پژوهشگران فرهنگ عامه شعر بزرگسال ادبیات کودک و نوجوان

اخبار روز
ضمیمه