مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان

ضرورت انسداد ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

تبریز- امید محمد زاده خبرنگار اقتصادسرآمد- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد،انسداد ۹ تا ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ضروری است و باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.
یوسف غفارزاده در گفت وگو با خبرنگار اقتصادسرآمد، اهتمام جدی نهادها و دستگاه های مختلف اجرایی و نظارتی در جمع آوری و مسدودسازی چاه های غیرمجاز اطراف دریاچه ارومیه را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای اجرایی شدن این موضوع همکاری دستگاه قضایی و دادستانی و همچنین سازمان جهاد کشاورزی بسیار مهم و تاثیرگذار است.
وی وجود ۱۰ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حوزه استحفاظی آذربایجان شرقی را غیر قابل تحمل برای شرایط اقلیمی منطقه دانست و اظهار کرد: از سال ۱۳۹۴ تاکنون که ستاد احیای دریاچه ارومیه فعالیت های خود را عملیاتی کرده است، تاکنون هشت هزار و ۶۵۲ حلقه چاه با هماهنگی دادستانی مرکز استان و نیروی انتظامی مسدود شده است.
غفارزاده این تعداد انسداد چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را تنها ۴۶ درصد کل چاه های حفر شده دانست و ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده باید سالانه به طور متوسط حدود ۲ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مسدود شود که در این راستا، سال گذشته در حوزه آذربایجان شرقی تعداد ۹۱۲ حلقه چاه با دستور قضائی بسته شد.
وی صدور حکم قضائی برای انسداد هر حلقه چاه را ضروری و بر اساس مفاد قانونی لازمه اجرای حکم دانست و یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع برای جامعه بومی و کشاورزی منطقه، بسته شدن هر حلقه چاه آثار و تبعات بسیار مختلفی دارد که باید فرهنگ سازی برای توجیه جامعه محلی از سوی اهالی رسانه انجام شود.
مدیرعامل آب منطقه آذربایجان شرقی نصب کنتورهای هوشمند در چاه های مجاز اطراف دریاچه ارومیه را یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اقدامات این مجموعه برای جلوگیری از هدررفت آب های زیرزمینی برشمرد و گفت: تاکنون ۶۰ درصد مجموع این چاه ها در حوضه آبریز دریاچه در آذربایجان شرقی شامل ۶ هزار و ۲۸۵ حلقه نصب کنتورهای هوشنمند اجرایی شده است.
ضرورت انسداد ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه