عدم الگوی صحیح مصرف، بزرگترین مانع اقتصاد مقاومتی

به گزارش اقتصاد سرآمد - رستم زاده با اشاره به گران بودن کالای باکیفیت ایرانی و عدم قدرت خرید مردم گفت: ما در شدت انرژی دوبرابر دنیا هستیم و الگوی صحیح مصرف نداریم و این یکی از مشکلات اساسی ما در اقتصاد مقاومتی است.
«پرویز رستم زاده» در همایش «تولید ملی، شبکه توزیع، فرصت ها، چالش های پیش رو» و افتتاح سالن همایش های بین المللی اتاق اصناف مرکز استان گفت: نگاه بلند مدت داشتن به مسائل، تفکر و برنامه ریزی برای بقا سیستم در کنار نفع شخصی و بخشی و کاهش وابستگی راهبردی به بیرون از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز افزود: فراهم کردن حضور تمام اقشار در فعالیت های اقتصادی، ارتقا بهره وری، تعامل سازنده با اقتصاد بین الملل و مدیریت مخاطرات بیرون و کاهش آسیب های اجتماعی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی است.
وی خاطرنشان کرد: ما در شدت انرژی دوبرابر دنیا هستیم و الگوی صحیح مصرف نداریم و این یکی از مشکلات اساسی ما در اقتصاد مقاومتی است.
رستم زاده با بیان اینکه اگر ما برنامه های الگوی اقتصاد مقاومتی را آغاز کرده بودیم در تحولات ارزی دچار آسیب نمی شدیم، تصریح کرد: تقویت تولید ملی نیازمند سرمایه، مواد اولیه و جلوگیری از خام فروشی، نیروی کارآمد توانمند، دانش و فناوری مناسب رقابت، تقویت فرهنگ تولید و بازار مصرف کافی است.
این استاد دانشگاه، یکی از دلایل عدم استقبال از کالای ایرانی را فاصله طبقاتی خواند و اظهار کرد: کالای باکیفیت ایرانی به دلیل هزینه تمام شده بالا، عدم به روز بودن تکنولوژی و سود بالای تسهیلات، گران است و بیشتر افراد جامعه قدرت خرید آن را ندارند.
وی با اشاره به لزوم تحول نظام اقتصادی متذکر شد: شغل های ایجاد شده در اصناف، شغل های پایدار است که می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر خواهد بود، حدود ۷۰ هزار صنف در شیراز فعالیت می کنند.
رستم زاده بیان کرد: مشکلات درون سازمانی، کمبود دانش اقتصادی و مدیریتی در هنگام تأسیس، عدم بهره از تکنولوژی، وجود اتحادیه های مشابه فراوان، احتمال ورشکستگی، قوانین دست و پاگیر، عدم حضور در بازارهای بین المللی، کمبود فضای کسب و کار، نوسانات ارزی، فروشگاه های بزرگ و غیره از چالش های رو به روی اصناف است.
عدم الگوی صحیح مصرف، بزرگترین مانع اقتصاد مقاومتی
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه