جهانگیری در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده:

اقتصاد زاینده، اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان است

به گزارش اقتصاد سرآمد - معاون اول رئیس جمهور در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشوری بیان کرد: اقتصادی می‌تواند زاینده باشد که متکی به اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد ما وقتی می‌تواند مقاومت نشان دهد که دانش‌بنیان باشد.
 به گزارش اقتصاد سرآمد، نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور، در سالن اجلاس سران کشور‌های اسلامی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگران کشور برگزار شد.
جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در جمع پژوهشگران و فناوران کشور با بیان اینکه اگر در این جمع از فضیلت علم، دانش و فناوری صحبت کنیم، تکرار مباحثی است که این جمع آن‌ها را می‌دانند، اظهار کرد: توسعه علمی یکی از عرصه‌های اساسی توسعه پایدار و توسعه همه جانبه کشور بوده و همواره نقطه امید تاریخی در کشور است که از آغاز مواجهه با دنیای جدید توانسته‌ایم به سطحی از آن دست پیدا کنیم تا مردم ما از شرایط مناسب با ظرفیت‌های کشور برخوردار باشند.
وی ادامه داد: از دو سده گذشته در کشور هیچ اقدام اصلاح‌گرانه و توسعه‌ای انجام نشده و کار‌ها بدون نگاه به توسعه علمی و توجه به پژوهش بوده است.
به گفته جهانگیری در هفته پژوهش مسئله اصلی اساتید این است که با چه سیاست و برنامه و سازوکار‌هایی می‌توانیم به این بخش از توسعه دسترسی پیدا کنند، اگر توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشیم باید ببینیم با چه سیاست و برنامه‌ای می‌توانیم این توسعه را محقق کنیم.
وی افزود: توسعه علمی تنها برای زمان فراغت کشور از مشکلات و بی‌مسئلگی نیست. سخن از علم و به دنبال فناوری‌های روز در جهت توسعه کشور بودن، برای روز‌های سخت و مقابله با تنگناها، چالش‌ها و رفع محدودیت‌ها است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: در دورانی که محدودیت‌ها بیشتر می‌شود، بیش از هر ایامی باید به علم و توسعه آن توجه شود. وقتی با مسائل جدی در حوزه‌های مختلف روبرو هستیم حتما توسعه علمی و توجه به فناوری‌های روز ما را در غلبه با بسیاری از این مسائل یاری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه شرایط امروز کشور ایجاب می‌کند که به دنبال کشف فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید برای توسعه کشور باشیم، ادامه داد: در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا و هدف‌گذاری‌هایی در بخش‌هایی از کشور می‌خواهند اقتصاد کشور را به فروپاشی بکشانند و در اثر این اتفاقات زندگی مردم را به تنگنا بکشانند و از این طریق مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند.
جهانگیری گفت: وقتی درآمد‌های ارزی ما متکی به درآمد‌های نفتی است، از همین حربه برای تحریم‌ها علیه ما استفاده می‌کنند. البته به فضل الهی تا کنون توفیق چندانی به دست نیاورده‌اند، اما اثراتی داشته‌اند.
وی بیان کرد: اقتصادی قادر خواهد بود در چنین شرایطی که منابع سنتی درآمدی آن در معرض تهدید است، تاب‌آوری داشته باشد و خود را از درون توسعه دهد، که همگام با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد. اقتصاد مقاومتی یعنی با هدف‌گذاری‌های انجام شده بتوانیم در مقابل تکان‌های بزرگ بایستیم و در عین حال اقتصادی عدالت بنیان، دانش بنیان و مردمی باشد.
 اقتصاد زاینده، اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان است
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه