ارسال نفت روسیه به اتحادیه اروپا از مسیرهای دریایی پنهان

گزارش‌ها حاکی است که طی شش ماه گذشته، ده‌ها نفتکش که روسیه را به مقصد بنادر اروپایی ترک کرده‌اند، نفت را به صورت کشتی به کشتی در سواحل یونان منتقل کرده‌اند.
به گزارش اقتصادسرآمد، روزنامه اقتصادی نیکی در گزارشی اعلام کرد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی نفتکش که روسیه را ترک کرده و سپس به بنادر اروپایی رسیده‌اند، نفت را به صورت کشتی به کشتی در سواحل یونان منتقل کرده‌اند.
تجزیه و تحلیل این روزنامه نشان می‌دهد که سال گذشته تنها یک کشتی به این شکل محموله‌های نفتی را جا به جا کرده است.
این روزنامه می‌گوید: انتقال نفت بین کشتی‌ها در دریا برای پنهان کردن مبدأ آن ممکن است حتی پس از اجرایی شدن تحریم نفت نیز ادامه داشته باشد.
این روزنامه همچنین فاش کرد که در 24 اوت، از انتقال نفت از یک نفتکش به نفتکش دیگر در خلیج لاکونیا در نزدیکی جنوب یونان عکس گرفته است.
بنا بر گزارش ها، نام یکی از این نفتکش‌ها سی فالکون Sea Falcon بود که در یونان ثبت شده و بندر اوست-لوگا Ust-Luga در شمال غرب روسیه را در تاریخ 4 اوت ترک کرده بود.
دیگری نفتکش جگ لوک Jag Lok با پرچم هند بود که از بندر آلیاگا ترکیه نیز در 4 اوت حرکت کرد. بر اساس این گزارش، قایق‌های کوچکی نفتکش‌ها را محاصره کردند و به انتقال نفت کمک کردند.
طی شش ماه منتهی به 22 اوت، نیکی 175 انتقال نفت توسط نفتکش‌هایی که از روسیه به سواحل یونان آمده بودند را تایید کرده است.
به گفته این رسانه، تنها 9 انتقال نفت به این شکل در مدت مشابه سال گذشته وجود داشته است. داده های ریفینیتیو Refinitiv نشان می دهد که روسیه 23.86 میلیون بشکه نفت را به صورت انتقال کشتی به کشتی در آب‌های یونان صادر کرده است.
بر اساس این گزارش، در مدت مشابه سال گذشته، 4.34 میلیون بشکه از روسیه به این صورت صادر شده است.
نیکی مسیر کشتی‌ها را ردیابی و تأیید کرد که 89 نفتکش به بنادر مختلف جهان رسیده‌اند، در حالی که تنها سه فروند از این کشتی ها در سال 2021 وارد شده‌اند. از این تعداد، 41 نفتکش وارد بنادر یونان، بلژیک و سایر نقاط اروپا شده‌اند.
ارسال نفت روسیه به اتحادیه اروپا از مسیرهای دریایی پنهان
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه