علت خروج مخفیانه ثروت از چین خارج چیست؟ « اقتصادسرآمد» گزارش می دهد

سایه ناپایداری در دومین اقتصاد بزرگ جهان

گروه اقتصاد- حمزه رستمی نیا - دومقوله در آسیا و بخصوص در کشور چین موضوعاتی است که در این گزارش بررسی قرار می گیرد. «افزایش سطح بدهی در میان اقتصادهای به‌ظاهر سالم در آسیا، می‌تواند رشد این منطقه را به زیر سطح پیش‌بینی‌شده فعلی بکشاند» و همچنین «بی‌ثباتی اقتصاد چین به‌اندازه‌ای افزایش‌یافته است که ثروتمندان این کشور برای انتقال مخفیانه سرمایه نقد خود به خارج از کشور به شبکه‌های زیرزمینی و غیرقانونی روی آورده‌اند».  در ذیل ماحصل این دو آلترناتیو قاره ای و منطقه ای را پی می گیریم:
در همین رابطه یکی از اقتصاددانان ارشد بانک جهانی معتقد است؛ رشد اقتصادهای به ظاهر سالم در آسیا، به دلیل افزایش سطح بدهی در معرض خطر است و این اتفاق می‌تواند رشد این منطقه را به کمتر از برآوردهای فعلی برساند. 
به گزارش رمز اقتصاد، ایندرمیت گیل، اقتصاددان ارشد بانک جهانی در گفت‌وگو با رویترز، افزود: سرعت کند تجدید ساختار بدهی تحت «چارچوب مشترک گروه ۲۰» برای تجدید ساختار بدهی فقیرترین کشورها قابل‌قبول نیست و تسریع این فرآیندها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
به گفته این اقتصاددان، سطوح به‌شدت بالای بدهی در آسیا بسیار نگران‌کننده است و افزایش استقراض دولت از بازارهای داخلی، سطح اعتبارات موجود برای شرکت‌های خصوصی را محدود ساخته و درنتیجه سرمایه‌گذاری را متزلزل خواهد کرد.
گیل، اظهار کرد: مشکلی هم‌زمان در آسیا ایجادشده است: بدهی بسیار زیاد و سرمایه‌گذاری بسیار کم. بخش زیادی از مصرف دولتی و مصرف خصوصی از طریق بدهی تأمین می‌شود و در مقابل سرمایه‌گذاری زیادی از طریق اعتبار تأمین نمی‌شود و این وضعیتی بسیار بد است.
به گفته این اقتصاددان، نتیجه این وضعیت می‌تواند رشد اقتصادی بسیار کمتر از حد پیش‌بینی‌شده اقتصادهای آسیایی باشد که موضوعی بسیار جدی است.
گزارش اخیر بانک جهانی نشان می‌دهد در یک کشور معمولی آسیای جنوبی، بدهی دولت حدود ۸۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد که بسیار بالاتر از نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی دیگر بازارهای نوظهور است.
در این گزارش آمده است که بدهی در این منطقه به دلیل افزایش هزینه‌های دولت، کاهش درآمد داخلی و افزایش هزینه‌های خدمات بدهی در حال افزایش است.
بانک جهانی در این گزارش به تعدادی از عوامل، ازجمله خسارت شدید مالی یک بانک دولتی بزرگ اشاره کرده است که می‌تواند هزینه‌های استقراض را به سطحی ناپایدار برساند.

ثروتمندان، مخفیانه ثروت خود
 را از چین خارج می‌کنند
پس از مرور کاهش رشد اقتصادهای آسیایی، موضوع اقتصاد چین در ماه‌های اخیر را بررسی اجمالی می کنیم که در معرض جریان‌های خلاف جهت قرارگرفته است.
در ادامه این گزارش آمده است: جریان‌هایی ناشی از بحران بخش مسکن و املاک و عدم بهبود اقتصاد پس از حذف شدن محدودیت‌های کرونایی. براساس گزارشی از بلومبرگ، به همین دلیل است که شهروندان ثروتمند چینی راه‌های غیرمعمول و گاه غیرقانونی برای انتقال پول به خارج از کشور یافته‌اند تا پول نقد خود را در بحبوحه بی‌ثباتی اقتصادی حفظ کنند.
بلومبرگ گزارش می‌کند که ثروتمندان اموال نقدی خود را از مسیر سیستم بانکی غیررسمی و زیرزمینی به نام «هاوالا» جا‌به‌جا می‌کنند؛ سامانه‌ای که نظارتی روی آن وجود ندارد و افراد صرفاً به‌واسطه اعتماد بدون پایه و اساس از آن استفاده می‌کنند. در شرایطی که دولت چین در تلاش است آشوب مالی و اقتصادی این کشور را تحت کنترل خود درآورد، مشاوران مالی ثروتمندان چینی از افزایش تقاضا برای استفاده از سامانه‌های مالی زیرزمینی خبر می‌دهند.
خانواده‌های طبقه متوسط و ثروتمند چینی احساس می‌کنند که باید ثروت خود را به دلایلی مانند ایجاد تنوع در منابع سرمایه و یا ایجاد بستر مناسب برای مهاجرت از چین در آینده، از کشور خارج کنند. بااین‌حال امکان جابه‌جایی پول نقد بدون نقض قوانین چین بسیار محدود است و افراد معمولاً نمی‌توانند بیش از ۵۰ هزار دلار در سال به خارج از کشور ارسال کنند و مهاجرت هم تنها فرصتی یک‌باره را برای انتقال پول به افراد می‌دهد.
درنتیجه افزایش تقاضا برای انتقال پول زیرزمینی، کسب‌وکار سامانه‌های شبه بانکی غیرقانونی هم رشد کرده است. ابعاد این شبکه‌های مخفی نامشخص است، اما آنچه مسلم است، این شبکه‌ها در سرتاسر جهان گسترده شده‌اند. گزارشی که در سال ۲۰۲۱ منتشرشده است، از جا‌به‌جایی ۷۵٫۶ میلیارد یوان دارایی به‌واسطه ۵ سازمان و ۸ هزار بانک مختلف خبر داده است.بلومبرگ به نقل از آژانس ملی جرم و جنایت انگلیس گزارش می‌دهد که به‌احتمال‌زیاد این بانک‌های زیرزمینی در مکان‌هایی کلیدی و پر تقاضا دارای منابع مالی کافی هستند تا کاربران بتوانند به‌سرعت پول خود را به ارزهای محلی دریافت کنند. بااین‌حال، کسانی که برای جابجایی پول نقد قوانین را نادیده می‌گیرند، خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. افرادی که با استفاده از خدمات مبادله غیرقانونی در چین دستگیر شوند، معمولاً باید جریمه نقدی برابر ۳۰٪ یا بیشتر از کل مبلغی را که قصد انتقال آن را داشته‌اند پرداخت کنند. برای حجم‌های بزرگ‌تر پول، امکان حبس هم بسیار جدی است.
علاوه بر این، افراد برای استفاده از این سیستم درخطر ارتباط با مجرمان هم قرار دارند. منابع مالی که سیستم مالی «هاوالا» برای پرداخت پول در مقصد به مشتریان استفاده می‌کند، معمولاً پولی است که توسط قاچاقچیان مواد مخدر یا انسان تولیدشده است. درهرصورت، تقاضا برای جابجایی پول با استفاده از این شبکه‌ها همچنان بالاست. گزارش ثروت UBS نشان می‌دهد که ۶٫۲ میلیون چینی در پایان سال گذشته بیش از یک‌میلیون دلار دارایی داشتند. همچنین در ماه اوت، شرکت مشاوره املاک Juwai IQI اعلام کرد که انتظار دارد بیش از ۷۰۰ هزار چینی طی ۲ سال آینده مهاجرت کنند.
کارشناسان باور دارند درصورتی‌که پکن قوانین نقل‌وانتقال پول نقد را سخت‌گیرانه‌تر سازد بازهم تقاضا بالا خواهد ماند. همچنین منبعی آگاه به بلومبرگ اعلام کرده است که انتظار می‌رود در سال جاری ۱۵۰میلیارد دلار از چین به همین شیوه خارج شود.
 سایه ناپایداری در دومین اقتصاد بزرگ جهان
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه