شاهزادگان ناتوان و پر مدعا دکتر حسین تهرانی

چند وقت پیش آماری جالبی از اقتصاد ژاپن دیدم که نشان میداد سهم تولید محصولات صنعتی در اقتصاد ژاپن تنها حدود ۳۰ درصد و سهم خدمات در حدود ۷۰ درصد است!!!.
 یعنی همه شرکتهای عظیم تولید کننده صنعتی اعم از تویوتا، پاناسونیک، هوندا، سونی توشیبا، هیتاچی، ..... تنها ۳۰ درصد از اقتصاد ژاپن را تشکیل میدهند و مابقی اقتصاد مربوط به خدمات مربوط به بخشهای حمل و نقل، بهداشت، تغذیه و رستورانها، فروشگاههای خرده فروشی، هتلداری، آموزش و ... است. با این ترتیب اگر از فردا هیچ کس محصولات ژاپنی را در دنیا خریداری نکند و همه غولهای صنعتی ژاپن ورشکست بشوند, تنها ۳۰ درصد از اقتصاد ژاپن از بین میرود و این کشور میتواند کماکان به بقا و رشد خود ادامه دهد. 
در ایران، اکثر مدیرها و دولتمردان ما، حکم بچه پولدارها و شاهزادگانی را دارند که توان کارآفرینی را ندارند و تنها هنرشان این است که پول بادآورده را حیف و میل کرده و به گفتار درمانی مشغول باشند. پول بادآورده نفت و خام فروشی ها بصورت هلوی پوست کنده وارد خزانه میشود و بخشی برای خرید کالاهای اساسی، حقوق و دستمزد بدنه بسیار بزرگ دولت و وابستگان و اندک مقداری هم صرف امور اجرایی میشود. 
هم اکنون که با تشدید تحریم های آمریکا، فروش نفت و منابع خام بسیار سخت شده است و آن پول بادآورده دیگر در دسترس نیست همه این شاهزادگان و بچه پولدارها، عزا گرفته اند و به هر خار و خاشاکی خود را آویزان میکنند تا کمی نفت بیشتری بفروشند !!.
 دولت و مدیران آن، در بوجود آوردن ( و یا حداقل عدم تخریب) فضای لازم برای گردش اقتصاد مبتنی بر توان داخلی و خدمات، کاملا ناتوان است و بی کفایتی، فساد و نادانی این بروکراسی عظیم و پرخرج را فلج مغزی و عملیاتی کرده است !!
بعنوان نمونه در ژاپن شبکه بسیار گسترده و متنوعی از رستوران ها وجود دارند که بسیار ارزان هستند ( اگر در خانه غذا درست کنید هزینه آن گرانتر از رستوران تمام میشود !) و با ارایه سرویس خوب و عالی، همه را جذب خود کرده است. بسیاری از خانواده های ژاپنی ترجیح میدهند بجای پخت و پز در خانه،  ارزان و راحت از این رستوران های متنوع استفاده کنند.  بواسطه استقبال فراوان از خدمات رستوران ها، شبکه بسیار گسترده ای از تامین مایحتاج، تجهیزات، نیروی انسانی، ... شکل گرفته است که عامل مهمی در گردش چرخ بزرگ اقتصاد ژاپن است. 
سوال من این است که آیا بوجود آوردن اینچنین محیطی برای گسترش خدمات رستوران داری در ایران ربطی به تحریم ها دارد؟ و یا بی عرضگی و ناتوانی و بی برنامگی این شاهزادگان مغرور سبب شده است که ما اینقدر ضربه پذیر و ناتوان باشیم.
 شاهزادگان ناتوان و پر مدعا
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه