روحانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه سمنان:

FATFخوب یا بد،لازمه ارتباط مالی دنیاست

به گزارش اقتصاد سرآمد -  رئیس جمهوری گفت: زمانی سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و دادگاه لاهه ما را محکوم می کرد اما امروز همه دنیا اقدام آمریکا در خروج از برجام را محکوم کرده و در برابر این کشور ایستاده اند و این یک پیروزی سیاسی است که باید به آن افتخار کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان استان سمنان به برخی عوامل دخیل در مشکلات کشور اشاره کرد و افزود: دشمن ترین افراد در آمریکا نسبت به ایران قدرت را در دست گرفته اند، البته آن ها هیچگاه با مردم ایران دوستی نداشتند و ما نیز هیچگاه به آمریکا و دیگران اعتماد 100 درصدی نداشتیم و اعتمادها همیشه نسبی بوده است.
وی ادامه داد: پیامبر (ص) با کفار مکه قراردادی را امضا کردند چرا که آن را به مصلحت جامعه اسلام می دیدند و این همان فتح مبین قرآن برای قرارداد صلح است؛ همان ها که با پیامبر (ص) قرارداد امضا کردند نقض عهد کردند لذا ممکن است با بیگانه ای قراردادی ببندیم و او هم نقض کند و ما هم تکلیف و وظیفه دیگری داریم.
وی افزود: ممکن است برخی بگویند چرا به آمریکا اعتماد کردیم؟ مگر با صدام مذاکره می کردیم اعتماد داشتیم؟
روحانی ادامه داد: دو سال در دوران امام (ره) که ایشان هنوز زنده بودند وزیر خارجه وقت با عراقی ها در دوران حکومت صدام مذاکره می کرد، مگر ما آن موقع به صدام اعتماد داشتیم؟
رئیس جمهوری گفت : ما وارد یک مذاکره شدیم که کاملا درست بوده و همه مسئولان دولت، رهبری ، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان روی آن اتفاق داشتند و همه هم معتقد بودند بسیار هم کار درستی بوده است.
وی تاکید کرد: فرض بر این می گیریم که تمام آثار برجام برای سال های 94 و 95 بوده و برای دو سال فایده داشته است، آیا برای آن دو سال خوب بوده یا بد؟
روحانی در ادامه تاکید کرد: زمانی در این کشور نفت یک میلیون بشکه فروخته می شد، این میزان را به دو میلیون و بعد به دو و نیم میلیون بشکه تبدیل کردیم، با همین پول نفت دانشگاه ساخته می شد، جاده ها آسفالت می شد و هواپیما خریدیم و خیلی خوب بود؛ اما در مسیر این قرارداد یکی از طرفین از پیمان خارج شد و تازه مثل قبل و به شرایط سال 91 و 92 رسیدیم حال باید ببینیم چه تفاوتی حاصل شد و در این توافق به کجا رسیدیم؟
روحانی ادامه داد: در قالب این توافق راه را برای تجار، بانک ها، کشتیرانی، فروش نفت و پتروشیمی و فولاد باز کردیم و کشور دو سال تنفس کرد، سرمایه و میلیاردها دلار پول وارد کشور شد .
** نقد دولت حق دانشجوست
رئیس جمهوری در ادامه سخنانش افزود: همه چهره های زیبای جنبش دانشجویی در سراسر کشور از فداکاری سه دانشجو نشات می گیرد و این پیام مهمی برای ما بر شمرده می شود که اگر یک تعداد انسان در کنار هم برای دستیابی به هدف بلند ایستادگی کنند خداوند اثر آن را برای سال ها و شاید همه تاریخ در اذهان مردم بگذارد.
وی تاکید کرد: در سال 32 و 42 و سال های بعد دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری امام راحل هدف بسیار بلندی را به ثمر رسانده بود و خود در دوران نهضت اسلامی طلبه حوزه و هم دانشجوی دانشگاه بوده و فضای ایستادگی و مبارزه را در هر دو محیط با همه وجود خود لمس کرده ام.
وی تاکید کرد: آن چه در این جمع می بینم به معنای پیروزی دانشگاه است و پیروزی جنبشی که از سال 32 آغاز شد و در سال های بعد تا 57 به کمال رسید و همچنین فضایی را نداشتیم که دانشجو با راحتی و آزادی با لحنی که خود مناسب می داند دولت را نقد کند و نقد دولت حق دانشجو است.
رئیس جمهوری خطاب به دانشجویان گفت: از امروز خود را برای آینده مدیریت کشور آماده کنید، اداره کشور و جامعه کار دشواری است، حتی زمانی که دشمن ستمگری چون آمریکا و رژیم صهیونیستی را نداشته باشیم.
روحانی با اشاره به برخی خدمات دولت گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت کار آسانی نیست، اینکه در 5 سال گذشته حقوق کارمندان و کارگران بیشتر از تورم بوده است کار آسانی نیست؛ اینکه در جامعه اقشار تحت فشار امروز دریافتی و مستمری شان نسبت به 5 سال پیش حدود 5 برابر شده است نیز کار آسانی نیست.
وی افزود: در مورد نرخ تورم نه من شایسته آن هستم که بگویم چند درصد است و فکر می کنم دیگری این حق را داشته باشد که نظر دهد چرا که مرکزی در کشور به نام بانک مرکزی و مرکز آمار داریم که کارشان این است با استفاده از دانشجویانی که تخصص دارند، مدیریت بر عهده دارند و شب و روز تلاش می کنند آمار تورم را ارائه کند.
وی تصریح کرد: نمی گویم شرایط امروز شرایط مطلوبی است، اگر مدعی هستیم در برابر آمریکا باید بایستیم، جنگ زد و خورد و زخمی شدن دارد و این گونه نیست همیشه پیروزی برای ما یا برای دشمن باشد، هم جنگ بدر و هم جنگ احد داریم و باید در میدان جنگ خود را آماده کنیم. 
وی ادامه داد: زخمی شدن در میدان جنگ فشار و سختی دارد و تحمل سختی های فراوان در جبهه وجود دارد و در سنگر ماندن مثل در خانه ماندن نیست، سختی های بسیار بزرگی دارد.
وی افزود: از شما می پرسم از سال 92 که مسئولیت اجرا را بر عهده گرفتیم با کمک مردم تا اواسط 96 آیا روند تورم کاهنده بوده است یا خیر؟ این روند به اعتراف همه عقلای عالم و متخصص اقتصاد از 40 درصد به 7 و 8 درصد رسید.
رئیس جمهوری افزود: در سال 96 چه شد که با مشکل تورم جدید مواجه شدیم؟ علت آن چند عامل بود، اولین مورد بیماری های مزمن گذشته ای بود که در یک مقطعی آثارش روشن تر و آشکارتر شد، چه کسی مجوز موسسات اعتباری را داد؟ و بانک های خصولتی و خصوصی در چه دوره ای و چه زمانی ایجاد شد؟
وی ادامه داد: ورود عده ای در سال 96 به خیابان ها از مالباختگان آغاز شد که باعث شد مردم آن همه زجر ببینند. 
روحانی افزود: میلیون ها نفر و صدها هزار خانواده مالشان تاراج و به مردم ستم و ظلم شد و آن زمان که دولت یازدهم رفت در برابر آن ها بایستد همان ها که در این منافع شریک بودند رو در روی ما ایستادند، نامه 90 امضا دادند که به این ها دست نزنید. ما در برابر این مشکلات چه می کردیم؟
وی ادامه داد: دیدیم که عده ای در سال گذشته چه شعاری دادند و کار به کجا رفت؟ ریشه آن هایی که ناآرامی های مضر برای منافع ملی در خیابان ها به راه انداختند روشن و همه این ها برای ما آشکار است.
تعدادی از دانشجویان دانشگاه های سمنان نیز در این دیدار به بیان دیدگاه ها و نظرهای خود در زمینه مسائل دانشگاه ها و مسائل روز کشور پرداختند. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه های مختلفی در این استان دارد/ایرنا
 FATFخوب یا بد،لازمه ارتباط مالی دنیاست
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه