به دنبال این هستیم که کشور را سازنده نیروگاه هسته‌ای کنیم 


رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر یک هدف گذاری ۱۰ هزار مگاواتی که جدیداً برنامه ریزی کردیم را در دستور کار داریم تا بتوانیم کشورمان را به یک کشور سازنده نیروگاه هسته‌ای تبدیل کنیم.
به گزارش اقتصاد سرآمد، محمد اسلامی، در سالروز شهادت شهید مسعود علی‌محمدی، به دیدار خانواده این شهید رفت و با اعضای خانواده او گفتگو کرد.
وی در این دیدار با بیان اینکه دکتر علی‌محمدی حق بزرگی به گردن ما دارند، اظهار داشت: بزرگداشت یاد و خاطره ایشان و همه شهداء برای ما نه به صورت شکلی و نمایشی بلکه به صورت قلبی و ایمانی یک تکلیف است.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: این برای خود ما یک یادآوری است که حواسمان باشد شهداء رفتند که ما راهشان را ادامه دهیم. شهید در زمان خودش یک اثری دارد و در ضمیر خودش از خدا می‌خواهد اعمالش پذیرفته باشد.اسلامی تاکید کرد: شهدایی که کارهای فکری و علمی انجام دادند، برای خودشان صدقه جاریه ایجاد کرده‌اند و مسیری را باز کرده‌اند که اثر خون شهید کمک می‌کند آن راه پر رونق تر باشد و حرکتی پرشتاب داشته باشد. یادبودها و بزرگداشت‌ها نوعی دلگرمی برای خانواده شهید است که به راه شهید خودشان ایمان داشته باشند و برای ما تذکری است که راه شهید را شایسته‌تر ادامه دهیم.وی افزود: نخستین اقدامی که در روز اول کاری انجام دادم تماس با خانواده شهدای هسته‌ای بود تا از آنها اجازه بگیرم و بخواهم برای ما دعا کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی به هر صورت سازمان مهمی است و بخشی از ظرفیت اقتدار و عزت ملی است. جایی نیست که سیاسی یا گروهی و حزبی اداره شود. هزینه‌هایش را ملت می‌دهد. هیچ امکاناتی را رایگان به ما نمی‌دهند. باید هزینه کنیم. این ملت هزینه هنگفتی داده است. هم برای رسیدن به این ظرفیت و تراز، شهید داده و هم کارکنان و مدیرانش تلاش گسترده شبانه روزی داشته و دارند.
اسلامی ادامه داد: در شرایطی که دنیا مطلقاً موافق ما نیست و بر خلاف همه موازین بین المللی و حقوق حقه ما طبق قوانین و موازین آژانس بین المللی، نه تنها با ما همکاری نمی‌کنند، بلکه مزاحم ما می‌شوند و برایمان مسئله‌های فراوان ایجاد می‌کنند.
وی تاکید کرد: در همین حال دانشمندان و متخصصین ما تلاش کرده‌اند در موضوعی که علم و فناوری، سیستم‌ها و ظرفیت تکنولوژیکی و صنعتی اش را نداشتیم، با پژوهش و تلاش شبانه روزی گسترده و با خستگی ناپذیری همه اینها را به دست بیاورند. این همه کار متنوع که در حوزه هسته‌ای مورد نیاز بوده، با این جانفشانی ها به دست آمده است.رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: تحریم‌هایی که به بهانه هسته‌ای به کشور تحمیل می‌کنند، هزینه‌های زیادی را برای کشورمان به همراه داشته است. الان حدود ۱۳ هزار کلاهک هسته‌ای در اختیار ۹ کشور از جمله رژیم غاصب صهیونیستی است. ۵ کشوری که دارای حق و تو هستند، کنترل و نظارت می‌کنند و ۴ تای دیگر هم که اصلاً عضو معاهده NPT نیستند.اسلامی گفت: ما با چنین شرایطی مواجه هستیم. بدون اینکه در راستای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای هیچ‌گونه اقدام عملی کرده باشیم و در حالی که در دکترین امنیت ملی و دفاعی ما نبوده است، این‌طور ما را متهم می‌کنند. خودشان هم می‌دانند که اصلاً صحت ندارد و ما اصلاً وارد این موضوع نشدیم.
وی با اشاره به خواسته «اوباما»، رئیس جمهور اسبق آمریکا مبنی بر برچیدن و باز کردن پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران، گفت: صنعتی که می‌خواهند پیچ و مهره‌های آن را باز کنند، همه بخش‌های این صنعت در تراز بالای صنعت پیشرفته قرار دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اگر امروز امکانات صنعت هسته‌ای همچون تجهیزات تولید رادیو دارو را نداشتیم، آنها به ما رادیو دارو نمی‌دادند، کما اینکه آنچه که نمی‌توانیم تولید کنیم را نمی‌دهند. یعنی در حوزه بهداشت و درمان که حوزه انسانی است و شعارش را می‌دهند، ما را تحریم کردند و در اختیار نمی‌گذارند. بنابراین ما باید با تحقیقات خودمان به آن برسیم.
اسلامی تاکید کرد: ما برای سلامت مردم، ارتقاء و پیشرفت کشور و پیشبرد برنامه توسعه‌ای کشور، ملزم به ایجاد این قابلیت بودیم. این قابلیت برای ما تکلیفی است که در راهش این شهداء را تقدیم کردیم. افتخار می‌کنیم که ادامه دهنده راه این شهیدان باشیم. اگر ممارست‌های شهدایی نظیر دکتر علی‌محمدی نبود، به این مرحله از پیشرفت نمی‌رسیدیم.وی خاطرنشان کرد: هر جا از طریق دانش بومی وارد شدیم، ممارست داشتیم، متعهدانه تلاش کردیم و فناوری و سیستم صنعتی اش را خودمان ایجاد کردیم، آن مسیر، مسیر ماندگاری بوده و توانستیم در آن مسیر پیشرفت و ارتقاء پیدا کنیم. این راه، راه انقلاب اسلامی است که مسیر آن استقلال، عزت و سربلندی است. به یاری خدا مستحکم این راه را ادامه می‌دهیم.همچنین در این دیدار همسر شهید علی‌محمدی با اشاره به مظلومیت شهید علی‌محمدی، در ارتباط با تلاش‌های این شهید در راه توسعه علمی کشور گفت: نه تنها شهید علی‌محمدی بلکه تلاش‌های بیشماری از سال ۶۴ در مسیر علمی کشور صورت گرفته و متاسفانه بسیاری از آنها به خاطر شرایط کشور گمنام هستند.
وی اظهار داشت: شهید علی‌محمدی به خاطر شهادتش شناخته شد. ایشان نه تنها در مسیر هسته‌ای کشور زحمات زیادی کشید بلکه در پیشرفت علم در ایران خیلی موثر بود. اگر سابقه شهید را بررسی کنید آثارش را در دهه ۶۰ در کتب درسی دبیرستانی و دانشگاهی می‌بینید. هرجا به او نیاز داشتند، حضور داشت و واقعاً بدون چشم داشت مادی وارد می‌شد و فقط به دنبال پیشرفت علمی کشور بود. شهید علی‌محمدی می‌گفت حق ملت ما بیشتر از اینها است.
به دنبال این هستیم که کشور را سازنده نیروگاه هسته‌ای کنیم 
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه