تاریخ انتشار:1402/6/8
اجرای برنامه های تعمیرات واحدهای بخاری نیروگاه برق بعثت در دولت سیزدهم

بیش از نیم قرن تولید پایدار برق در نیروگاه برق بعثت

اجرای برنامه های تعمیرات واحدهای بخاری نیروگاه برق بعثت در دولت سیزدهم

اقتصادسرآمد - همزمان با فرا رسیدن هفته دولت، مدیرعامل نیروگاه برق بعثت گفت: تعمیرات دوره ای و اساسی نیروگاه برق بعثت در دولت سیزدهم، به دست متخصصان داخلی در دولت سیزدهم با موفقیت انجام شده و تلاش حداکثری در پیک تابستان 1402 به منظور حفظ پایداری تولید واحدها بعمل آمد که منجر به افزایش میزان آمادگی تولید واحدها نسبت به پیک تابستان 1401 گردید.

به گزارش اقتصادسرآمد، "خیراله شجاعی" مدیر عامل نیروگاه عنوان کرد: انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای واحدهای سه گانه این نیروگاه، از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در دو سال اخیر است که منجر به پایداری تمامی واحدها و تداوم تولید برق در نیروگاه برق بعثت شده است.

مدیرعامل نیروگاه بعثت افزود: شرکت مدیریت تولید برق بعثت از ابتدای دولت سیزدهم ( دولت مردمی – ایران قوی ) تا پایان مرداد ماه 1402، با توکل بر الطاف الهی و سعی و تلاش همکاران در این نیروگاه، بیش از 2.9 میلیون مگاوات ساعت انرژی تولید نموده است . در این مدت با هدف آماده سازی واحدها جهت تولید پایدار، تعداد 11 برنامه تعمیراتی در مدت 197 روز، انجام شده است. 

شجاعی ادامه داد: با گذشت بیش از نیم قرن قدمت ساخت و بهره‌برداری نیروگاه برق بعثت، عملاً بسیاری از قطعات و تجهیزات نیروگاه، به واسطه تغییرات تکنولوژی، عدم دسترسی به نقشه های ساخت و تولید و تحریم قطعات و تجهیزات در داخل کشور، موجود نبوده که از این رو جهت تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز از ظرفیت های ساخت داخل جهت پایداری تولید برق استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری«مدظله العالی» مبنی بر ساخت قطعات در داخل، در طول دو سال گذشته، تعداد 14 نوع قطعات نیروگاهی با همکاری صنایع داخلی نیروگاه ساخته شده که از مهمترین آنها می توان به تحریک استاتیک ژنراتور، چرخ دنده و گیربکس برج خنک کن و هدر سوپر هیتر اشاره کرد.

در پایان شجاعی اعلام نمودند که با هدف افزایش راندمان و کاهش مصرف آب، نصب واحدهای سیکل ترکیبی جدید با راندمان بالا در دستور کار نیروگاه برق بعثت می باشد که امید است در دو سال آینده وارد مدار تولید گردد.

گفتنی است نیروگاه 240 مگاواتی بعثت، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه های کشور، با برخورداری از سه واحد بخار 82.5 مگاواتی با بیش از نیم قرن تولید برق پایدار، همچنان نقش به سزایی در پایداری شبکه برق پایتخت کشور دارد و از جمله مهمترین راهبردهای آن، مدیریت نیروگاهی در راستای افزایش تولید، کاهش توقف و افزایش ساخت قطعات اصلی بوده است.

برچسب ها : نیروگاه برق بعثت پایدار برق تجهیزات نیروگاه

اخبار روز
ضمیمه