تاریخ انتشار:1400/10/22
روند نزولی شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

روند نزولی شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

اقتصاد سرامد - معاملات بورس در آخرین روز هفته در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس تهران با ثبت افت ۴۲۰واحدی در محدوده یک ‌میلیون و ۳۳۴‌هزار واحد باقی ماند.

به گزارش اقتصاد سرآمد، اغلب کارشناسان معتقدند، در شرایط کنونی که بازار در بلاتکلیفی به سر می‌برد، سهامداران محافظه‌کارانه دست به معامله می‌زنند و در انتظار برطرف شدن ابهامات هستند. همچنین انتظار می‌رود شاخص پایین‌تر از محدوده یک میلیون و ۳۰۰هزار واحد قرار نگیرد و با رسیدن به فصل مجامع شرکت‌ ها، امکان رشد شاخص تا محدوده یک میلیون و ۷۰۰هزار واحد وجود دارد.

احمد اشتیاقی، کارشناس و فعال بازار سرمایه روند معاملات را تحلیل کرده و گفت: با توجه به روند معاملات در روزهای اخیر می‌توان گفت بازار تنها در محدوده تعادلی مورد معامله قرار می‌گیرد و تا زمانی‌که ابهامات برجام برطرف نشده و نرخ دلار مشخص نشود، روند رکودی بورس پایان نخواهد یافت.

وی افزود: بنابراین به دلیل جو غالب در بازار و تحکیم سایه ترس بر معاملات، سهامداران محافظه‌کارانه دست به معامله می‌زنند و در انتظار برطرف شدن ابهامات هستند.

این کارشناس بیان کرد: از طرفی دیگر بازار در انتظار گزارش عملکردهای ۹ماهه شرکت‌ها بوده و سهامداران نیز باتوجه به گزارش سودآوری شرکت‌ها منتظر هستند، استراتژی خرید خود را مشخص کرده و چینش پرتفوی خود را تغییر دهند.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: این عوامل، بازار را در روندی خنثی و رکودی پایدار کرده است. اما به نظر می‌رسد کف قیمتی بازار تثبیت شده و قیمت‌ها در ارزنده‌ترین سطح خود قرار گرفته‌اند.

اشتیاقی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین دلیلی برای ریزش بیشتر شاخص وجود ندارد. همچنین انتظار می‌رود شاخص پایین‌تر از محدوده یک میلیون و ۳۰۰هزار واحد قرار نگیرد و همچنین با رسیدن به فصل مجامع شرکت‌ها، امکان رشد شاخص تا محدوده یک میلیون و ۷۰۰هزار واحد وجود دارد.

برچسب ها : بورس شاخص بورس پیش بینی بورس

اخبار روز
ضمیمه