بن‌سلمان و رئیسی دیدار کردند

۱۰ راهکار فوری برای تصمیم‌گیری قاطع به نفع ملت فلسطین

گروه بین الملل – یونس اسماعیلی نژاد - به دنبال حملات وحشیانه و جنایت‌بار رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع و بی‌گناه غزه، رئیسی در پی یک سلسله تحرکات دیپلماتیک و در گفتگوهای تلفنی و حضوری با سران کشورهای اسلامی، پیگیر برگزاری اجلاس اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی بود که این نشست به میزبانی رئیس دوره‌ای این سازمان در ریاض عربستان برگزار شد. این نخستین سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عربستان پس از ۱۱ سال است. سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران که به منظور حضور در اجلاس اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی، به عربستان سفر کرد در حاشیه این اجلاس با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد.
به گزارش اقتصادسرآمد، رئیسی در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی ۱۰ راهکار و پیشنهاد فوری برای تصمیم‌گیری قاطع به نفع ملت فلسطین در این اجلاس ارائه کرد.
اول؛ اقدام توقف کشتار غزه و پایان حملات کور است.
دوم، رفع کامل محاصره و بازگشایی گذرگاه رفح با کمک برادران مصری و همه سران اسلامی و عربی است.
سوم، خروج فوری نظامیان صهیونیست از غزه.
چهارم، قطع هر گونه ارتباط سیاسی و تجارت با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی و حمایت و پشتیبانی از تحریم‌کنندگان کالاهای صهیونیستی.
پنجم، دولت‌های اسلامی باید ارتش صهیونیستی را یک سازمان تروریستی اعلام کنند.
ششم، تشکیل یک دادگاه عادلانه برای بررسی جنابات رژیم صهیونیستی و تعقیب مقامات اسرائیل و آمریکا برای مشارکت در این جنایت.
هفتم، تشکیل یک صندوق برای بازسازی غزه.
هشتم، ارسال کاروان‌های بشردوستانه برای مردم فلسطین.
نهم، نامگذاری روی بمباران بیمارستان‌های غزه بعنوان روز نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت.
دهم، تسلیح مردم فلسطین برای مقابله با اشغالگر جنگ‌افروز در صورت تداوم اشغالگری.
رئیسی در این نشست با بیان اینکه امروز ماجرای غزه رویارویی محور شرافت در برابر محور شرارت است و همه باید مشخص کنند که در کدام صف قرارگرفته‌اند، دولت آمریکا را آمر و شریک اصلی جنایات صهیونیستها در ۵ هفته اخیر علیه مردم مظلوم غزه معرفی کرد و گفت‌: اکنون که مجامع بین‌المللی تحت نفوذ آمریکا دچار بی‌هویتی و بی‌تصمیمی و بی‌خاصیتی شده‌اند، ما باید میدان را به دست بگیریم.
رئیسی جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در هفته‌های اخیر را باعث شرم تاریخی برای اخلاق و قانون و انسانیت دانست و ضمن تأکید بر نقش اصلی آمریکا در این جنایات و همچنین یادآوری مسئولیت کشورهای عربی و اسلامی در قبال مسئله فلسطین و مردم مظلوم غزه، ‌ ۱۰ راهکار و پیشنهاد فوری برای تصمیم گیری قاطع به نفع ملت فلسطین از جمله «توقف کشتار مردم غزه»، «رفع کامل محاصره انسانی غزه»، ‌ «خروج فوری نظامی رژیم صهیونیستی از این منطقه»، ‌ «قطع هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی»، ‌ «تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای تعقیب و مجازات سران جنایتکار صهیونیست و آمریکا»، ‌ «تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه با تقبل کشورهای اسلامی» و «اعزام کاروان کشتی‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم فلسطین از کشورهای اسلامی» را در این اجلاس مطرح کرد. سفر عالی ترین مقام اجرایی کشور به عربستان پس از ۱۱ سال و چندین ماه پس از بازگشایی سفارتخانه های دو کشور انجام می شود.
رئیسی پیش از عزیمت به عربستان سعودی و حضور در اجلاس سران کشورهای اسلامی اساس تشکیل این سازمان را حمایت از مردم مظلوم فلسطین دانست و گفت: این‌ نشست اضطراری با موضوع فلسطین است، ایران برای تشکیل این نشست اضطراری از یک ماه قبل درخواست داده بود که هر بار بنا به دلایلی این نشست تشکیل نمی‌شد.
رئیس جمهور گفت: اگر جنایت هایی که امروز در غزه انجام می شود جنایت علیه بشریت نباشد، پس جنایت علیه بشریت چه مصداقی دارد؟ آمریکا در اظهارات خود اعلام می‌کند که می خواهد دامنه جنگ گسترش پیدا نکند و به ایران و برخی کشور ها هم پیغام داده اند ولی این حرف با عمل آمریکا همخوانی ندارد. ماشین جنگی در غزه در اختیار آمریکا است. امریکا جلوی آتش بس در غزه را گرفته است و دامنه جنگ‌را گسترش می دهد، چهره واقعی آمریکایی را باید دنیا بشناسد.
رییسی با بیان اینکه این نشست مورد انتظار همه مردم، به ویژه امت اسلامی است، عنوان کرد: انتظار است سران کشور های اسلامی در موضوع فلسطین که مهمترین مسئله جهان است به یک تصمیم قاطع برسند و این تصمیم کاملا اجرایی و عملیاتی شود. این میدان، دیگر میدان سخن گفتن و اعلام موضع نیست باید میدان عمل است.
وی توقف سریع بمباران و باز شدن راه برای کمک رسانی به مردم مظلوم و مقتدر غزه و رفع محاصره غزه و احقاق حقوق غزه را فلسفه اصلی تشکیل این سازمان برشمرد و گفت: اگر به تاریخ بنگریم فلسفه تشکیل این سازمان فلسطین است.
سید ابراهیم رییسی همچنین در حاشیه شرکت در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی با امیر قطر دیدار کرد.
رئیس جمهور کشورمان در دیدار شیخ «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر، با اشاره به اینکه مدیریت صحنه در جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع و بی‌گناه غزه در دست آمریکایی‌هاست، بر اجرایی شدن هر چه سریع‌تر آتش‌بس فوری در غزه و جلوگیری از وقت‌کشی و تعلل آمریکا و رژیم صهیونیستی در این زمینه تاکید کرد.
رئیسی با بیان اینکه ساز و کار نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در همان روزهای نخست جنگ فروریخت، اما آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند آنها را سرپا نگاه دارند، افزود: صهیونیست‌ها ناتوان از مقابله با نیروهای مقاومت، فقط به قتل‌عام زنان و کودکان بی‌دفاع و بی‌گناه غزه روی آورده‌اند.

هشدار رئیسی به دولت‌های مدعی حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی
وی با اشاره به سکوت مرگبار دولت‌های مدعی دفاع از حقوق بشر و بی‌عملی سازمان‌های بین‌المللی در مقابل جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها در کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه، از جمله قتل‌عام بیش از ۵ هزار کودک بی‌گناه فلسطینی، هشدار داد: اگر ملت‌ها از بی‌عملی دولت‌ها ناامید شوند، تاب‌آوری آنها طاق شده و احتمال وقوع هر اتفاقی در منطقه هست و دیگر هیچ‌کس نخواهد توانست جلوی خروش ملت‌ها را بگیرد. رئیس جمهور همچنین اظهار داشت: مرور زمان نه اشغالگری را مشروع می‌کند و نه حقی برای اشغالگر ایجاد می‌کند؛ هر راه‌حلی برای مساله فلسطین باید این نکته کلیدی را لحاظ کند که رژیم صهیونیستی غاصب و اشغالگر بوده و صاحب هیچ حقی در سرزمین فلسطین نیست.

امیدوارم نشست سران در کمک عینی و عملی به فلسطینیان غزه مفید واقع شود
شیخ «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر نیز در این دیدار نقش جمهوری اسلامی ایران و آیت الله رئیسی را در جهان اسلام پیشگامانه و تعیین‌کننده توصیف کرد و از فشار افکار عمومی در مجبور کردن دولت‌های حامی رژیم صهیونیستی برای تغییر مواضع گفت و افزود: امید است نشست امروز در کمک عینی و عملی به فلسطینیان غزه مفید واقع شود.
امیر قطر با بیان اینکه رژیم صهیونیستی توان تداوم درگیری و جنگ فرسایشی را ندارد، تاب‌آوری نیروهای مقاومت را در نتیجه معادله جنگ تعیین کننده دانست.
۱۰ راهکار فوری  برای تصمیم‌گیری قاطع  به نفع ملت فلسطین
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه