قالیباف: موضوع محیط زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی است

نمایندگان و مجلس نسبت به احیای دریاچه ارومیه بی توجه نیستند

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی درخصوص لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها گفت: مجلس و نمایندگان نسبت به موضوع احیای دریاچه ارومیه بی توجه نیستند. ، از طرفی مطرح شدن این لایحه به معنای بی توجهی مجلس به دریاچه ارومیه نیست. 
به گزارش اقتصاد سرآمد،سید سلمان ذاکر در نشست علنی روز سه شنبه 4 مردادماه مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها 1973 در مخالفت با این لایحه گفت: گزارش مذکور بسیار خوب بوده و شاخص اصلی محیط زیست دریا است، اما کمیسیون کشاورزی و مجلس درخصوص از بین رفتن دریاچه ارومیه باید اظهارنظر کنند، چرا که خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه با آلودگی دریاها بسیار متفاوت بوده و باید امروز در رابطه با احیای این دریاچه که جان و مال چندین میلیون نفر به آن وابسته است، صحبت کنند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس یازدهم ضمن تشکر از رئیس مجلس درخصوص توجه به دریاچه ارومیه و بررسی طرح تحقیق و تفحص از ستاد احیای این دریاچه گفت: نباید اجازه دهیم دریاچه ارومیه جان بدهد، از شما درخواست دارم کمک کنید سدهای منتهی به دریاچه ارومیه رهاسازی شود تا این دریاچه جان ندهد، در این صورت از محیط زیست دفاع کرده ایم، لذا بنده از جهت عدم اولویت طرح موضوع مذکور با آن مخالفم.
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این نماینده گفت: ما هفته گذشته در صحن علنی موضوع تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه را که بحثی بسیار مهم و حیاتی بود، بررسی کردیم که تصویب شد. در آنجا بنده و سایر نمایندگان به اهمیت موضوع تاکید کردیم و هیچیک از نمایندگان نسبت به این موضوع بی توجه نیستند. موضوع محیط زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی بوده، اما امروز تصویب یک لایحه که کنوانسیون بین المللی است در دستور کار قرار دارد و باید در این رابطه صحبت کنیم، لذا درخواست دارم شما نیز در دستور صحبت کنید. مطرح شدن این لایحه به معنای بی توجهی مجلس به دریاچه ارومیه نیست.
محمدرضا صباغیان بافقی نیز در موافقت با این لایحه گفت: امروز بیش از 136 کشور این معاهده را امضا کرده و بیش از 98 درصد از افرادی که در دریاها کشتیرانی می کنند، به این موارد متعهد هستند، لذا ایران نیز باید به این تعهدات پایبند باشد. امروز عبور و مرور در دریا و حمل مواد مختلف از این طریق افزایش پیدا کرده است که در صورت بی توجهی به قوانین مربوطه، احتمال آسیب جدی به محیط زیست وجود دارد.
 نمایندگان و مجلس نسبت به احیای دریاچه ارومیه بی توجه نیستند
ارسال دیدگاه
اخبار روز
ضمیمه